Drony bojují proti komárům

Komáři a moskyti jsou velkým problémem subtropického a tropického světa. Dokáží se velmi rychle množit a kromě nepříjemných bodnutí mohou také přenášet nebezpečné nemoci jako je malárie, horečka dengue nebo virus Zika, a jsou tak pro člověka jedním z nejnebezpečnějších živočišných druhů na planetě.

Existuje velké množství řešení jak proti komárům bojovat. V minulosti se používali například plošné postřiky insekticidy. Ty však měly negativní vliv na životní prostředí obecně a tak se od nich upustilo. Vysušování močálů, které jsou přirozeným líhništěm komárů, zase narušovalo ráz krajiny a mohlo by, při použití ve větší míře by mohlo způsobit sucha.

Vědci přišli na velmi efektivní způsob, jak proti komářím populacím bojovat. S trochu nadsázky lze říct, že je to boj ohněm proti ohni, tedy vlastně komáry proti komárům. V laboratořích totiž pěstují velké množství komárů, které pomocí ultrafialového záření sterilizují. Takto „ošetřené“ komáry potom vysazují do populací v přírodě. Během množení komárů sterilní jedinci částečně nahradí nesterilní, avšak potomky nemají.

V současnosti vědci vypouštěli své komáří agenty z batohů a speciálně vytvořených přepravek. Tento způsob však nelze uplatnit v těžko přístupných terénech. Mezinárodní organizace tedy oslovili společnost WeRobotics, aby vyvinula dávkovač komárů, který bude možné zavěsit pod létající dron. Bylo nutné, aby se komárům v dávkovači nic nestalo, nepoškodili se jim křehká křídla a hlavně zůstali živí. Komáři jsou nejprve ochlazeni na 4-8 ° C díky čemuž upadnou do vegetativního stavu a zastaví se jejich pohyb.

Dron donese komáry nad cílové území, kde začnou padat na speciální rotující plošinu. Na ní se nejprve, díky změně teploty probudí a následně vyletí dál.

Technologie by měla být otestována v Latinské Americe během příštího roku. Před tím však bude nutné s obyvateli celou záležitost prodiskutovat a vysvětlit jim jaký má celá akce smysl. Podobný projekt by totiž mohl snadno vést ke vzniku konspiračních teorií.

Zdroj: BBC.com