Drony pomáhají s odmrazováním větrných elektráren

Drony představují levnou technologii letu, která umožní dostat se rychle a efektivně na místa, která byla dříve člověku prakticky nedostupná. Pokud se k tomu zapojí lidská kreativita, najdou takto získané možnosti velké množství uplatnění. Už jsme psali o dronech co hlídají pole, pomáhají záchranářům nebo zabíjejí larvy komárů. Nyní tu máme další velmi zajímavý způsob využití létajících robotů. Je jím odmrazování větrných elektráren.

Velké vrtule, které za pomoci větru vyrábí elektřinu, jsou často předmětem sporů. Na jednu stranu generují ekologicky čistou energii, na stranu druhou, mění ráz krajiny a řada obyvatel míst kolem nich tvrdí, že vydávají neslyšitelné zvuky, které mají negativní vliv na zvířata i lidi. Další ne tak často zmiňovaný problém je led. V případě, že velká vrtule namrzne a roztočí se, kusy ledu se z ní uvolňují a pokud uvážíme, že rychlost na konci křídla vrtule přesahuje 300 km/h, létají opravdu daleko a mohou být svému okolí nebezpečné.

Nový dron vyvinutý lotyšskou firmou Aerones, která se specializuje na těžké drony, může být poháněn až 36 rotory a efektivně uzvedne až 100 kg. Ve videu, které naleznete pod článkem je dron napojený na hadici a dokáže přesně rozstřikovat až 100 litrů tekutiny (v tomto případě odmrazovací směsi) za minutu. Zároveň sebou má i napájecí kabel, takže se teoreticky může zůstat ve vzduchu neomezenou dobu.

Čištění dronem se vyplatí, neboť stojí 1 000 dolarů, standartní čištění, které zařizují horolezci, stojí průměrně 5000 dolarů a trvá mnohem déle. Sníh a led na vrtulích je nejen nebezpečný pro okolí, ale také svou vahou zpomaluje otáčení.

Nový dron společnosti Aerones má mnoho dalších využití a mohl by pomáhat hasičům nebo záchranářům.

Zdroj: theverge.com