Druhý ročník festivalu Maker Faire Prague navštívilo přes 10 000 lidí. Nuda neměla šanci

Pražské výstaviště v Holešovicích patřilo tento víkend makerům a jejich fanoušků, kteří zde v rámci druhého ročníku Maker Faire Prague vzdali hold kreativitě. Pravé křídlo a střední trakt Průmyslového paláce, stejně jako prostor před ním zaplnili kutilové a kreativní lidé všeho druhu, kteří se přišli potkat a podělit se s veřejností o své koníčky a nápady. Stejně jako v loňském roce přitáhl i druhý ročník přes 10 000 návštěvníků různého věku.

Chvála kutilství

Program veletrhu i stánky vystavovatelů byly nesmírně pestré a na své si přišel opravdu každý. K vidění byly díla a projekty z oblasti elektroniky, chemie, 3D tisku, designu,řezbářství, robotiky, stavebnictví i kutilství. Vše se vzájemně skvěle doplňovalo a makeři sdíleli radost z tvorby jak s návštěvníky, tak sami mezi sebou. Organizátoři festivalu nabízí makerům možnost pravidelně se setkávat a sdílet své nadšení s komunitou i nadále formou menších setkání určených komunitě makerů.

Právě utužování komunity, je vedle propagace novodobého kutilství asi nejdůležitějším posláním celé akce. Právě schopnost si vzájemně poradit, sdílet s ostatními své projekty a nadšení je pro mnoho makerů velkým lákadlem, proč se akcí jako je Maker Faire účastnit.

Stejně jako v loňském roce i pro letošní ročník vytvořili technici z otevřené elektronické dílny The Cave přívěsky ve tvaru malých robotů, kteří spolu komunikovali pomocí blikání. Navíc jim byla dány další funkce a návštěvníci mohli jejich prostřednictvím sbírat body schované v areálu veletrhu a také pro svůj zabírat několik stanovišť.

 

Balónkoví roboti, konstrukce z lega i loutky divadla Špejbla a Hurvínka

Stejně jako v loňském roce i letos se vyplatilo věnovat pozornost každému stánku. Rozmanitost kterou Maker Faire nabízel byla opravdu pohlcující. Navíc se druhý ročník o něco více akcentoval interaktivitu, takže mnoho projektů a pokusů mohli návštěvníci, včetně těch nejmenších, vyzkoušet sami.

A co nás nejvíc zaujalo? To je složitá otázka, protože jak jsme psali výše, každá z expozic si zasloužila svoji zvláštní pozornost. Přesto jsem se u několika expozic zdrželi přeci jen o něco déle.

Už při samotném vstupu do středního traktu na sebe přitahoval pozornost stánek elektrodílny The Cave. V malinkaté aréně se tam proháněla čtveřice robotů, které ovládali návštěvníci. Každý robot měl nesl na zádech balónek a byl vybaven špendlíkem. Úkol byl jasný propíchnout balonky protivníkům a svůj ochránit. Pravidelné praskání balónků pak bylo zvukovou kulisou středního traktu Průmyslového paláce.

Kousek od robůtků byla k ochutnání káva a čaj vytvářené unikátní podtlakovou metodou ve vlastnoručně zkonstruovaném kávovaru u stánku KaVACUM. O pár stánků vedle měl své zastoupení ze sousedního Slovenska mezinárodní projekt e- NABLE. V rámci něj vznikají a zlepšují se open source plány na mechanické protetické paže, pro děti a dospělé s různou mírou postižení. Díky tomu si může každý doma vytisknout ruku schopnou základního úchopu a manipulace s předmětem, a to přesně na míru toho, kdo jí potřebuje.

Asi největší tlačenice byla jednoho z posledních stánků v levém traktu paláce. Zde totiž byly poměrně rozsáhlé konstrukce ze stavebnice z Lego s názvy Lego třídička a Lego kuličkodráha. Obě stavebnice vytvořené z několika tisíců kostiček lega budily zasloužený respekt. Jednalo se o mechanicky promyšlené stroje, které dokazovaly, že možnosti dánské stavebnice jsou téměř nekonečné.

Větší zastoupení než loni, měla interaktivní chemie k vidění bylo několik laboratoří s různými pokusy. Asi největší expozici v tomto ohledu měli LABORKY.CZ, které návštěvníkům nabídly na hraní plný bazén tzv. nenewtonovské kapiliny. Jedná se o skupenství, které by šlo zjednodušeně popsat jako kapalina a pevné skupenství zároveň. Návštěvníci si mohli sami vyzkoušet, jaké jsou vlastnosti této látky – kdo byl dost rychlý dokázal přes bazén přeběhnout na druhou stranu. Kdo ne, ten si ušpinil kotníky.

Chybět nemohl ani 3D tisk ve všech myslitelných podobách. Hlavním partnerem Maker Faire festivalu byl stejně jako v loňském roce největší světový výrobce 3D tiskáren PRUSA Reserch a nafukovací Josef Průša mával návštěvníkům stejně jako loni z průčelí paláce.

Samostatnou kapitolou potom byla expozice Hornbachu, který je jedním z hlavních partnerů festivalu. I letos ukázalo kreativní oddělení této společnosti, že má svými naturelem velmi blízko kutilské komunitě a dokáže vytvářet vskutku bláznivé věci. Letos Hornbach přivezl létající křeslo poháněné fukary na listí a mycí linku určenou pro lidské zákazníky.

 

Tak za rok zas

Zájem komunity i veřejnosti ukázal, že kutilství a bastlení má v ČR své místo. Letošní ročník si užil opravdu každý. „Návštěvnost druhého ročníku potvrdila, že kutilství a individuální tvořivost v Česku nezaniká – naopak získává novou formu. Čeští a světoví makeři na festivalu ukázali, že dokáží pobavit i vzdělávat. Proti minulému roku byly jejich expozice interaktivnější, přibylo také školních projektů. Za úspěch této akce tedy vděčíme především jim,“ říká programový ředitel festivalu Jiří Zemánek.

Tak nezbývá než poděkovat organizátorům festivalu, i samotným Makerům a popřát hodně síly do další tvorby. Snad se za rok sejdeme zase.