Družice NASA spustila činnost nové družice určené k lovu planet

Po více než třech měsících putování po oběžné dráze Země byly spuštěny systémy nové družice agentury NASA, jejímž cílem je vyhledávat cizí planety. TESS, jak zní její oficiální označení, byla spuštěna 25. července. Její činnost spočívá ve snímání hvězdného prostoru pomocí 4 kamer, aby tak zjistila, zda je mezi hvězdami nějaká planeta. S vysíláním dat začne TESS v srpnu a měla by tom pokračovat po dobu minimálně dvou let.

TESS byla na oběžnou dráhu vynesena 18. srpna raketou Falcon 9 společnosti SpaceX. Pro její činnost byla zvolena elipsovitá dráha a svou pozornost by měla zaměřit na planety, které by se mohly vyskytovat v okolí nejbližších hvězd. Tedy těch, které jsou vzdálené desítky až stovky světelných let.

Její práce spočívá v porovnávání změn intezity jasu jednotlivých hvězd. Pokud k tomu dojde a jsou splněny další okolnosti, vyhodnotí to TESS jako průlet planety. Právě kvůli tomu, aby bylo možné zachytit výkyvy v jasu, zkoumá sonda nejbližší hvězdy, jejichž úroveň jasu je vysoká.

Oběžná dráha nové družice trvá 13,5 dne a je podobně vzdálená, jako je oběžná dráha Měsíce. Během každého cyklu předává TESS data pozemním výkonným anténám, které jsou součástí sítě Deep Space NASA. Relace trvá vždy 16 hodin a probíhá v místě kde se TESS nejvíce přiblíží své mateřské planetě.

TESS byla zkonstruována tak, aby její oběžná dráha byla co nejstabilnější a mohla tak jednotlivá místa pozorovat z přibližně stejných míst. Právě tato stabilita umožňuje, aby byla TESS využívána několik let. Podle odhadů některých jejích konstruktérů by její oběžná dráha mohla být stabilní i více než sto let.

Zdroj: nasa.gov