Dubaj začne testovat chytré „espézetky“, při nehodě zavolají záchranáře

Nejlidnatější město Spojených arabských emirátů Dubaj začne v květnu testovat chytré státní poznávací značky. Značky budou vybaveny displeji, GPS modulem a vysílačem. V případě dopravní nehody budou moci přivolat policii a záchranné složky.

Kromě toho dokáže digitální „espézetka“ v reálném čase předávat informace o dopravní situaci dalším autům a vyslat zainteresovaným subjektům upozornění, pokud bylo auto, případně sama značka odcizena. Postará se také o uhrazení parkovacích poplatků, obnovení platnosti SPZ a usnadní placení pokut. Prostřednictvím mobilní aplikace dubajského dopravního odboru bude rovněž možné měnit čísla značek.

Chystaný test má identifikovat a vyřešit potenciální technologické problémy, které by mohlo způsobit horké pouštní klima města. V tuto chvíli není známo, kolik budou značky stát, to má být jasné až po skončení testovacího provozu v listopadu.

Projekt však kromě pozitivních ohlasů vyvolává i obavy – vzhledem k tomu, že značky mají zabudovaný GPS modul, úřady budou moci auta nepřetržitě sledovat, a momentálně není jasné, jak bude otázka soukromí řidičů a zabezpečení dat ošetřena.

Dubaj má v oblasti dopravy budoucnosti smělé plány. V roce 2020 chce zprovoznit vysokorychlostní transportní systém Hyperloop, který by přepravil cestující do hlavního města SAE Abú Zabí za pouhých 12 minut (vzdálenost mezi oběma městy je 120 km). Dubaj je také společně s firmami Uber a EHang zapojena do projektu létajících taxi a chce je mít připravené pro světovou výstavu Expo 2020.

Vedle toho od loňského roku testuje autonomní zmenšené policejní vozy od společnosti OTSAW Digital, kterým umožňují výkonné palubní kamery skenovat místa s potenciálně hledanými osobami, kradenými vozidly či předměty a hlásit podezřelé aktivity policistům (lidským i robotickým).

 

Zdroj: bbc.com, digitaltrends.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.