Dva bývalí inženýři společnosti Google představili vlastní prototyp autonomního vozidla

Většina modelů autonomních automobilů v současnosti pracuje s konceptem klasických automobilů a nákladních aut tak jak je známe dnes. Se zcela novou podobou autonomního vozidla přichází společnost Nuro.ai, založená dvěma bývalými pracovníky Googlu.

Jedná se o malou autonomní dodávku, sloužící výlučně k přepravě zboží. Idea jejích tvůrců je, že by vzhledem ke své malé velikosti a rychlosti měla být používána pro finální doručování přímo k zákazníkům. Ať by se jednalo o potraviny, prádlo z prádelny, nebo objednávku jídla. Její služby by měly mimo jiné snížit počet dopravních nehod a zároveň pomoci s rozvojem místního malého podnikání, které si nemůže dovolit vlastní přepravu zboží.

Tato mini dodávka, která má zatím přezdívku R1 by fungovala jako malý poslíček, kterého by si firma, která chce zboží doručit, objednala a on by následně dodávku provedl. Protože se jedná o autonomní vůz, je jasné, že dodávka nedovede zazvonit nebo zaklepat na dveře. Nutností pro její provoz by tedy byla mobilní aplikace, která by příjemce upozornila na její příjezd. Tvůrci R1 také řeší, jakým způsobem bude možné otevírat přepravní boxy. Spekuluje se o nutnosti zadání kódu, nebo také o možnosti použití technologie rozpoznání obličeje.

Zajímavým konstrukčním prvkem vozidla je „majáček“ umístěný nad střechou. Ten neslouží k signalizaci přednosti a varování okolí, ale jako místo pro umístění senzorických modulů, které pomáhají autu s orientací. Díky své vyvýšené pozici zvládnou mnohem lépe kontrolovat okolí vozu.

V současnosti je v testovacím provozu šest automobilů R1, které jsou částečně ovládány dálkově. Sbírají data o svých jízdách. Ty pak pomáhají společnosti Nuro.ai vyhodnocovat slabé stránky automobilu a pomáhají s zlepšovat proces optimalizace tras.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.