E3 řeší masivní únik citlivých dat akreditovaných novinářů

Letošní ročník veletrhu E3 má velmi nepříjemnou dohru, zvlášť pro některé novináře. O víkendu se totiž ukázalo, že přímo z oficiálních stránek akce unikl dokument obsahující řadu osobních údajů více než 2 000 akreditovaných návštěvníků veletrhu. Jedná se tedy především o novináře, menší herní vývojáře a další profesionály z oblasti herního průmyslu.

Soubor byl zatím neurčenou dobu přístupný přímo prostřednictvím stránek E3, odkud je posléze Entertainment Software Association organizátor akce vymazal. Dokument si však stáhla řada lidí a ten se začal objevovat na mnoha místech internetu. Seznam obsahuje osobní údaje jako jsou adresy a telefonní čísla (někdy firemní ale často také soukromé), takže se osoby na seznamu mohou stát obětí obtěžování. Dva lidé jejichž osobní údaje dokument obsahoval potvrdili, že se během víkendu stali terčem několika nevyžádaných hovorů.

O existenci, respektive o úniku toho dokumentu se veřejnost dozvěděla v pátek večer, kdy o něm ve svém YouTubovém zpravodajství in formovala novinářka Sophia Narwitz. K souboru se dostala tak, že si jej stáhla ze stránek E3, bez nutnosti jakéhokoliv hesla nebo přihlášení. Ačkoliv byl odkaz z původního umístění odstraněn několikrát se objevil na jiném místě stránek E3. Soubor byl tak přístupný i potom co o něm Narwitz informovala a věřila, že v té době byl již smazaný.

Během řešení situace navíc došlo k odhalení, že seznamy novinářů, kteří se účastnili E3 v letech 2004 a 2006 nebyly ukládány na servery jež měla asociace ESA pod kontrolou a byl tak po celou dobu k dispozici třetím stranám. Doposud neexistuje žádný potvrzený případ, že by tyto informace byly zneužity.

Zdroj: kotaku.com