Foto: se svolením Amazon

Ekologické skupiny obviňují Amazon z ,,překrucování pravdy”

Společnost Amazon ve středu prohlásila, že v uplynulém roce dosáhla svého cíle získávat veškerou energii z čistých zdrojů. Pokud bychom toto oznámení brali jako nominální hodnotu, znamenalo by to, že se mu podařilo dosáhnout tohoto milníku o sedm let dříve, což by byl nevídaný úspěch. Odborníci na životní prostředí, kteří hovořili s deníkem The New York Times, včetně skupiny znepokojených zaměstnanců Amazonu, však varují, že společnost ,,klame veřejnost tím, že překrucuje pravdu”.

Tvrzení společnosti o dosažení 100 % čisté elektřiny je částečně založeno na miliardových investicích do více než 500 solárních a větrných iniciativ. Logika společnosti je taková, že energie, kterou tyto projekty generují, se rovná elektřině, kterou spotřebovávají její datová centra.

Obnovitelné zdroje energie, které používá pro tyto výpočty, jsou však dodávány do obecné elektrické sítě, nikoli výhradně do provozů společnosti Amazon. Odborníci na životní prostředí varují, že společnost používá ,,účetnictví a marketing, aby vypadala dobře”, jak to vyjádřil deník The New York Times.

,,Amazon chce, abychom si jeho datová centra představovali jako obklopená větrnými a solárními farmami,” napsala skupina Amazon Employees for Climate Justice ve svém prohlášení pro NYT. ,,[Ale] ve skutečnosti společnost ve velkém investuje do rozšiřování datových center poháněných uhlím ze Západní Virginie, saúdskoarabskou ropou a kanadským frakovaným plynem.”

Odborníci na čistou energii tvrdí, že zahrnutí certifikátů obnovitelné energie (REC) společností Amazon do jejích výpočtů může být velmi zavádějící. Pokud totiž některé elektrárny v síti spalují fosilní paliva, nemohou podniky vědět, že síť využívá pouze čistou energii.

Se současným raketovým vzestupem umělé inteligence a finančními tlaky na konkurenci si přehazují společnosti karty a hledají nové způsoby, jak splnit své klimatické cíle. Pokud však toto přetřásání nabízí méně hmatatelných posunů a více líbivých slov a překroucené logiky, pak to vytváří nový problém navrch údajných řešení skutečné krize.

Zdroj: engadget.com