Ekvádorská ambasáda odstřihla Assange od internetu

Zakladatel společnosti WikiLeaks Julian Assange již nemá na ekvádorské ambasádě přístup k internetu. Ke kroku se uchýlila proto, aby mu zabránila vměšovat se do záležitostí jiných států.

Ambasáda odstřihla Australana od internetu poté, kdy na Twitteru v sérii tweetů zpochybňoval obvinění, že za pokus o otrávení bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery může Moskva, a kritizoval odvetná opatření zhruba dvou desítek států. V prohlášení uvedla, že Assange „prostřednictvím svých příspěvků na sociálních médiích ohrožoval dobré vztahy Ekvádoru se zeměmi EU i jinými státy“. V této souvislosti dodala, že Assange se v minulosti písemně zavázal, že nebude posílat žádné zprávy, které by mohly narušit vztahy Ekvádoru s jinými státy.

Posledním tweetem z Assangeho účtu byl příspěvek určený britskému ministrovi Alanu Duncanovi, který jej nazval „mizerným malým červem“. Assange se v příspěvku (jako v minulosti již několikrát) označil za politického vězně, který je zadržován bez obvinění již 8 let, což prý porušuje dvě rezoluce OSN. Podle něj každopádně lepším být „velkým červem“ (čímž narážel na svou vysokou postavu), který „vyživuje půdu“, než hadem.

Assangeho příznivci, mezi nimi i kontroverzní německý internetový podnikatel Kim Dotcom, spustili na jeho podporu kampaň s názvem „spojte se znovu s Julianem“. Požádali jeho sympatizanty i všechny ostatní, aby přišli před ekvádorskou ambasádu, sídlící v londýnském okresu Knightsbridge, a vyzvali zde diplomaty, aby mu přístup k internetu opět umožnili.

Assangeovi Ekvádor udělil v roce 2012 politický azyl, čímž se vyhnul vydání do Švédska, které jej podezírá ze spáchání zločinu sexuálního charakteru.

 

Zdroj: independent.co.uk, bbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.