Foto: se svolením Rolls-Royce

Elektrické letadlo Rolls-Royce aspiruje na vítěze rychlostního rekordu

Limity elektrických dopravních prostředků se velmi rychle posouvají vpřed. Dobrým příkladem je i plně elektrické letadlo Spirit of Innovation společnosti Rolls-Royce (letecká, nikoli automobilová společnost), které v rámci teprve svého druhého testovacího letu dosáhlo rychlosti 623,5 km/h, čímž teoreticky překonalo dosavadní rychlostní rekord pro elektrická letadla.

Dalším jeho vynikajícím úspěchem je dosažení maximální rychlosti 555,9 km/h na trati dlouhé 3 kilometry a nejnižší čas vzletu do výšky 3 000 metrů, který činil pouhých 202 sekund. Všechny tyto rekordy nicméně musí být certifikovány, aby se mohly stát platnými. Pokud bude maximální rychlost 623,5 km/h potvrzena, s přehledem překoná Spirit of Innovation současný rekord elektrického letounu Extra 330LE, který činí 212,4 km/h.

Společnost Rolls-Royce provedla první testování v září (článek najdete zde) a výše uvedených rekordů bylo dosaženo 16. listopadu, velmi krátká doba testování z nich dělá ještě působivější hodnoty a zároveň nabízí prostor pro další zlepšování (tedy dosažení ještě vyšších rychlostí).

Spirit of Innovation patří mezi letadla typu tail-dragger, která mají vrchlík posunutý hodně dozadu. Je poháněn motorem o výkonu 400 kW (544 koní) a napětím 750 V. Výrobce uvedl, že použil „nejvýkonnější pohonný akumulátor, jaký kdy byl v letectví sestaven“ s 6 480 články.

Ačkoli jde o vynikající výsledky, elektrická letadla nejsou příliš praktická – tedy přesněji řečeno nejsou praktická pro dlouhé lety (jejich současné baterie jsou totiž 50krát méně energeticky výkonné než letecké palivo). Nicméně pro velmi krátké lety (okolo půl hodiny) jsou vhodné. Na rozdíl od klasických motorů s vnitřním spalováním si navíc elektromotor zachovává plný výkon i při stoupání letadla, což ostatně ukázal i letoun Spirit of Innovation.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.