Elektrickému kamionu od Tesly roste konkurence, na scénu přichází ET- One

Představení elektrického kamionu s autonomními prvky Tesla Semi můžeme  v oblasti nákladní dopravy právem považovat za událost roku, vozidla se nicméně dočkáme až v roce 2019. Mezitím budou o přízeň potenciálních zákazníků usilovat i jiní, mezi nimi losangeleský start-up Thor Trucks, který představil prototyp elektrického kamionu s názvem ET-One.

Tahač se má na silnice dostat shodou okolností také v roce 2019 a svým futuristickým designem připomíná stroj ze světa Transformers. Tomu napomáhá i logo, které připomíná označení Decepticonů. Podle slov společnosti ujede kamion s plným nákladem (40 tun) na jedno nabití 480 km a je navržen na přepravu nákladu na krátkých trasách, jež je možné zvládnout během jednoho dne. Na rozdíl od Tesla Semi nedisponuje ET-One prvky autonomního řízení, a nebude tedy možné jej používat v tzv. platooningu (konvojích).

Stát má prakticky stejně co konkurent od Tesly, a sice 150 tisíc dolarů. Společnost se chlubí, že náklady na provoz za jednu míli budou u ET-One oproti dieselovému tahači o 60 % nižší a až o 70 % mají být nižší náklady na palivo. Vozidlo je prý i o 30 % výkonnější než běžný dieselový kamion.

Společnost však nemá v plánu se stát plnohodnotným konkurentem Tesly, chce se spíše profilovat jako partner jiných hráčů v průmyslu. Zaměřuje se na to, aby provoz celých flotil kamionů vyšel levněji a byl v dlouhodobém horizontů hospodárný.

Tesla má každopádně na Thor Trucks významný náskok. Nejen že představila svůj kamion o několik týdnů dříve s mnohem větší mediální pompou, ale různé společnosti si u ní předobjednaly již 250 „elektronáklaďáků“, přičemž nově si 100 kusů rezervoval nápojový gigant PepsiCo. Je to zatím s přehledem největší předobjednávka, kterou Tesla obdržela.

 

Zdroj: mashable.com, cnbc.com, thortrucks.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.