Foto: ElonX

Elon Musk objasnil, proč raketa SN10 po svém přistání vybuchla

Dlouho to vypadalo, že test prototypu vesmírné lodi SN10 provedený 3. března bude úspěšný. Podařilo se mu vzlétnout a následně i přistát podle plánu. Jenže přibližně osm minut poté došlo k explozi, která celou loď zničila. Takže SpaceX si musí na úspěšný test své nové generace raket ještě nějakou dobu počkat.

Elon Musk nyní na Twitteru během rozhovoru odhalil, kde se mohla stát chyba. Problém byl v nedostatečném tahu motoru SN10, který měl zpomalit přistání lodi. Raketa tak přistála s prudším nárazem, než bylo v plánu, a to narušilo vnitřní konstrukci lodi včetně nádrží. Pravděpodobným důvodem slabého výkonu motoru byl nedostatečný přísun paliva.

Musk dodal, že tým vývojářů pracuje na tom, aby se následující prototyp SN11 podobným problémům vyhnul. Paradoxní je, že problém mohl nastat kvůli změnám, které byly do systému přidány, aby se vyřešil předcházející problém, který způsobil nezdar verze SN8.

Ačkoliv by tyto testy mohly vypadat jako nezdary, dobré jméno společnosti SpaceX to nepoškodí. Naopak důkladné testy, zvlášť ty veřejné, umožňují sledovat vývoj a ukazují, že na bezpečnosti SpaceX opravdu záleží. Ostatně, už minulost ukázala, že přes řadu nezdarů se je schopná soukromá společnost dopracovat k takovým projektům, jako je raketa Falcon 9, jejíž nosič dokáže automaticky přistát zpět na Zemi a být použitý opakovaně. Prototypy, které se nyní testují, by se v budoucnu mohly stát základem pro kosmickou loď s vysokou nosností, která by měla pomoci v řadě vesmírných programů, včetně návratu člověka na měsíc.

Zdroj: engadget.com