Elon Musk sdílel video s testováním „dětských“ ponorek, které by mohly pomoci s vyproštěním chlapců z thajské jeskyně

Elon Musk na svém Twitteru sdílel video s testováním speciálních miniponorek, které by mohly pomoci se záchranou chlapců uvízlých v thajské jeskyni. Ponorky tvořené velkým kovovým tubusem jsou podle něj dostatečně lehké, aby je mohli nést dva potápěči, a dostatečně malé, aby se dostaly do úzkých štěrbin. Plavidla byla postavena na základě odezvy thajských úřadů.

Dvanáct chlapců ve věku od 11–16 let s fotbalovým trenérem uvízlo před více než dvěma týdny v jeskynním komplexu Tham Luang na severu země. Vydali se sem po tréninku a patrně chtěli na stěny napsat svoje jména, což v Thajsku mladí lidé podle tradice dělají. Uvěznila je tu však stoupající hladina vody, protože začalo nečekaně pršet, a tak se ukryli v síni vzdálené několik kilometrů od vchodu.

Plavidla o velikosti přibližně 180 cm jsou vybaveny otvory s kyslíkem a na přídi speciálním kuželem, který je chrání před nárazy těžkých předmětů. Disponují rovněž čtyřmi madly, které je možné použít jako úchytné body pro kabely či provazy. Musk dodal, že ponorky inženýři z jeho společností SpaceX a The Boring Company postavili za osm hodin a nyní jsou připraveny na transport do Thajska.

Mezitím se záchranářům podařilo z jeskyně vysvobodit čtyři chlapce. Záchranné operace však musely být přerušeny kvůli silným monzunovým dešťům a záchranáři nyní čekají, až se přeženou. Podle úřadů by operace mohla trvat ještě tři až čtyři dny. Pokud by však deště přetrvaly, jeskyni by mohly až do října prakticky uzavřít, což by plány na záchranu zbývajících mladých fotbalistů a trenéra podstatně ztížilo.

 

Zdroj: endgadget.com, cnn.com, businessinsider.com, reuters.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.