Foto: .Unsplash

Elon Musk spoluzaložil Radu pro těžbu bitcoinů, má pomoci energeticky transparentnější těžbě

Elon Musk spojil své jméno v posledních měsících s kryptoměnami, především tedy s Bitcoinem. Na začátku května se spolu s automobilkou Tesla od této měny částečně distancoval s odůvodněním, že jeho těžba je z ekologického hlediska velmi náročná. Ukazuje se ale, že Musk v této oblasti neřekl poslední slovo a spolu s generálním ředitelem společnosti MicroStrategy Michaelem Saylorem založil Radu pro těžbu bitcoinů.

Smyslem této instituce by mělo být zvýšení transparentnosti využívání energie a urychlení iniciativ udržitelnosti po celém světě. Cílem tedy je mapovat, jaké typy energií jsou k těžbě bitcoinů využívány a postupně zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů v této oblasti. Podle Saylora by se měli iniciativy účastnit i další výrazní hráči bitcoinového trhu jako Argo Blockchain, Blockcap, Core Scientific, Galaxy Digital, Hive Blockchain Technologies, Hut 8 Mining, Marathon Digital Holdings a Riot Blockchain.

Otázkou je, jak bude tato rada přesně fungovat a především, jaký bude její vliv mimo území USA. Největší koncentrace těžby Bitcoinů je totiž v Číně. Tam se ale situace může změnit na základě nových vládních opatření proti kryptoměnám.

Těžba bitcoinů využívá značné množství elektřiny a podle jednoho odhadu ročně spotřebuje tolik energie jako Nizozemsko. Bohužel většinou probíhá v oblastech, které jsou závislé na elektřině vzniklé spalováním uhlí. S rostoucí cenou této kryptoměny zároveň opět stoupl zájem o jeho těžbu, a podle mnohých je tak bitcoin (ale i další kryptoměny s pohodlným dolovacím systémem) opravdovou ekologickou hrozbou.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.