Foto: Unsplash

Elon Musk údajně nehledí na bezpečnost pracovníků SpaceX

Šetření agentury Reuters týkající se nebezpečných pracovních podmínek ve společnosti SpaceX odhalilo více než 600 úrazů z roku 2014, o kterých dosud nebylo veřejně informováno. Současní a bývalí zaměstnanci uvedení ve zprávě obviňují generálního ředitele Elona Muska ze stanovování nesplnitelných termínů a nenávisti k byrokracii. Muskův cíl dostat lidi na Mars co nejrychleji podle zaměstnanců vedl společnost k omezování nákladů a ignorování bezpečnostních protokolů.

Míra úrazovosti v některých zařízeních SpaceX je mnohem vyšší než průměr v odvětví, který činí 0,8 úrazu na 100 pracovníků, zjistila agentura Reuters. V pobočce SpaceX v texaském Brownsville činila v roce 2022 úrazovost 4,8 na 100 pracovníků. Ve výrobním závodě Hawthorne v Kalifornii to bylo 1,8.

Zaměstnanci utrpěli zlomeniny kostí, tržné rány, popáleniny, úrazy elektrickým proudem a vážná poranění hlavy. V jednom případě došlo dokonce k oslepnutí pracovníka z Brownsvillu Florentina Riose a ve druhém případě skončil zaměstnanec Francisco Cabada v kómatu. Na pracovišti společnosti SpaceX v McGregoru dokonce v roce 2014 zahynul jeden z pracovníků, Lonnie LeBlanc, když ho silný vítr shodil z přívěsu nesprávně naloženého kamionu. Přesto společnost v průběhu let zaplatila v důsledku svých bezpečnostních pochybení pouze malé pokuty. Po LeBlancově smrti se společnost podle agentury Reuters dohodla s úřadem OSHA (Úřad pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci) na pokutě 7 000 dolarů.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.