Elon Musk údajně propustil zaměstance, kteří ho kritizovali

Americká Národní rada pro pracovní vztahy podala stížnost na společnost SpaceX a obvinila ji z nezákonného propuštění osmi zaměstnanců, kteří se podíleli na sepsání dopisu, v němž byl kritizován ředitel společnosti Elon Musk. Muskovo chování zaměstnanci označili za “častý zdroj rozrušení a rozpaků”.

Ve stížnosti se dále uvádí, že společnost SpaceX vytvořila dojem, že zaměstnance sleduje tím, že jednomu z nich ukázala snímky obrazovky skupinového chatu Signal, jehož se účastnilo několik dalších jeho kolegů. Otevřený dopis, který byl středobodem tohoto případu, upozorňoval na Muskovo “škodlivé chování na Twitteru”. Zaměstnanci vyjádřili znepokojení nad obhroublými vtipy, které Musk pronášel v souvislosti s obviněním ze sexuálního zneužívání. Zaměstnanci v dopise žádali vedení společnosti, aby odsoudilo Muskovo chování.

Zaměstnanci dopis rozeslali v rámci společnosti v roce 2022. Pět zaměstnanců bylo údajně propuštěno hned následující den a další čtyři byli propuštěni v průběhu července a srpna.”Ve SpaceX jsou možná rakety opakovaně použitelné, ale s lidmi, kteří je vyrábějí, se zachází jako s postradatelnými,” řekla listu The Times Paige Hollandová-Thielenová, jedna z propuštěných zaměstnankyň. “Doufám, že tato obvinění přimějí společnost SpaceX a její vedení k odpovědnosti,” dodala.

Případ má být projednán správním soudcem 5. března. Pokud Národní rada pro pracovní vztahy rozhodne, že SpaceX porušila pracovněprávní předpisy, může společnosti nařídit, aby pracovníky znovu přijala do zaměstnání a poskytla jim odpovídající náhradu mzdy.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.