Epic Games porušil pravidla App Store, Apple i Google odpověděly stažením Fortnite ze svých obchodů
Déletrvající spory mezi vývojářským studiem Epic Games a společností Apple nyní vyvrcholily odstraněním populární videohry Fortnite z App Store. Epic totiž pravidla App Store, které mimo jiné ukládají vývojářům povinnost odvádět Applu 30% provize z nákupů jejich produktů přes tento obchod, odmítá. Totéž v rámci svého Obchodu Google Play vyžaduje i Google.
Jako výraz nesouhlasu začal Epic od čtvrtečního rána nabízet zákazníkům nový platební způsob, jímž bylo možné poplatky pro Apple i Google obejít a předměty ve hře pořídit o 20 % levněji. Apple na toto hrubé porušení pravidel reagoval o několik hodin později stažením Fortnite ze svého obchodu a o něco později stejně zareagoval i Google.
Zdá se však, že studio Epic Games si tento krok dobře promyslelo. Fortnite je totiž kultovní hra, jejímž odstraněním z App Store Apple přijde o miliardu zákazníku vlastnících iPhone nebo iPad. Podle společnosti Sensor Tower, která se zabývá průzkumem trhu, prodej Fortnite v App Store vývojářům z Epic Games jen v první polovině roku 2020 vydělal neuvěřitelných 32,8 miliard dolarů (což je o 20 % více než v předchozím roce). Vzhledem ke 30% provizi z nákupů se přitom rozhodně neměl špatně ani Apple či Google. Odstraněním tohoto herního titulu ze svých obchodů však pochopitelně o další výdělky z Fortnite tyto společnosti přijdou.
Epic prozatím na obě společnosti podal žalobu. Toto vývojářské studio v ní kromě jiného tvrdí, že Google donutil výrobce telefonů OnePlus, aby přerušil prodej svých smartphonů s předinstalovanou službou Epic Games Launcher (kromě indického trhu), která nabízí přístup ke hrám z obchodu Epic Games (tedy i k Fortnite), a pomocí níž tedy bylo možné obejít Obchod Google Play. Podle dostupných informací měl Google nutit ke stejné praxi i společnost LG.
Nejen Epic, ale i řada dalších vývojářů přitom dlouhodobě nesouhlasí s vysokými poplatky, které se pohybují od 15 do 30 % a jež musí z nákupů svých her odvádět Applu a Googlu. Bude proto zajímavé sledovat, zda současná situace nakonec povede ke změně či dokonce ke zmírnění těchto pravidel.
Zdroje: bloomberg.com, engadget.com, theverge.com