Foto: Unsplash

EU nařídila Googlu, aby z vyhledávání vyřadil webové stránky ruských státních médií

Evropská komise zaslala společnosti Google žádost o odstranění výsledků vyhledávání ruských státních médií v zemích EU. Jak informuje deník The Washington Post, úředníci EU v tomto dokumentu vysvětlují, že oficiální příkaz komise zakázat vysílání RT a Sputniku v Evropské unii se vztahuje i na vyhledávače a internetové společnosti obecně.

Evropská komise vydala zákaz vysílání těchto státních médií několik dní po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. I když nebylo zcela jasné, jak se nařízení vztahuje na internetové společnosti, Facebook, Twitter a TikTok okamžitě omezily přístup k RT a Sputniku v celé Evropě. Společnost Google sice také oznámila vlastní omezení, ale pouze pro kanály těchto stanic na YouTube.

Nicméně v nové žádosti se píše, že vyhledávače hrají významnou roli v šíření obsahu a že pokud Google nevyřadí tyto kanály ze seznamu, umožňuje k nim přístup veřejnosti, respektive k tomuto přístupu přispívá. To tedy znamená, že poskytovatel internetových vyhledávacích služeb musí zajistit, aby se ve výsledcích vyhledávání uživatelů v EU nezobrazoval jakýkoli odkaz na webové stránky RT a Sputniku a jakýkoli obsah týkající se RT a Sputniku, včetně krátkých textových popisů, vizuálních prvků a odkazů na příslušné internetové stránky. Příkaz se vztahuje i na příspěvky, které obsah RT a Sputniku reprodukují (např. screenshoty článků apod.).

Společnost Google se k žádosti dosud nevyjádřila.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.