Zdroj: pxhere.com

EU plánuje zavést nařízení týkající se snadné výměny baterií ve smartphonech, pokusí se tak eliminovat negativní ekologické dopady nadužívání elektroniky

Dříve byla výměna baterie v mobilním telefonu naprosto běžným úkonem, který nevyžadoval žádnou odbornou pomoc. Uživatelům stačilo jednoduše otevřít zadní kryt telefonu a baterii vyjmout. V současnosti ale výměna baterie ve smartphonech stále častěji patří do rukou odborníkům, jelikož jde o složitý úkon vyžadující specializované nástroje. Při neodborném pokusu o výměnu baterie navíc hrozí riziko ztráty platnosti záruky.

Podle nejnovějších uniklých informací, ale v současné době EU jedná o změně tohoto trendu a vážně uvažuje o opětovném zavedení snadné výměny baterie. Konkrétně podle nizozemského deníku Het Financieele Dagblad plánuje EU donutit výrobce elektroniky, aby umožnili snadnější výměnu baterií.

Důvodem této změny je přitom omezení vzniku elektronického odpadu, který zatěžuje životní prostředí. Není novinkou, že většina současných uživatelů nakupuje nové telefony (a to zhruba v řádu jednoho až dvou let) právě kvůli nižší kapacitě baterie. Většina baterií přitom prudce sníží svoji kapacitu právě po jednom až dvou letech intenzivního používání. Snadná výměna baterie by tomuto trendu mohla zabránit.

Podle uniklých informací by ke zveřejnění nového návrhu mělo dojít v polovině března letošního roku, a to z úst Franse Timmermana, viceprezidenta „Zelené dohody“ Evropské komise. EU v současné době dokončuje zmíněný návrh, který bude přednesen v kontextu efektivní recyklace, znovupoužití surovin a tématu udržitelné výroby.

Tato zpráva přitom přišla jen několik týdnů poté, co EU hlasovala o prosazení portu USB-C jako povinného pro všechna mobilní zařízení dostupná na evropském trhu. I tento krok má přitom výrazně přispět k minimalizaci elektronického odpadu.

Zároveň s těmito změnami by mělo dojít k zajištění lepší opravitelnosti elektronických zařízení a širší dostupnosti náhradních dílů. Kromě toho Timmerman navrhl zákaz likvidace neprodaných elektronických produktů v celé EU, které by měly být použity pro náhradní díly.

V blízké budoucnosti by mělo dojít také k hromadnému sběru starých mobilních zařízení (včetně nabíječek) za účelem bezpečné recyklace a znovupoužití některých součástek. EU se chce také zaměřit na efektivnější recyklaci obalových materiálů i minimalizaci používání mikroplastů ve výrobcích i obalech.

Zdroj: xda-developers.com