Foto: se svolením Apple

EU přinutí Apple zpřístupnit iPadOS

Podle agentury Bloomberg byl Apple iPad přidán na seznam technologických produktů, které se musí řídit pravidly EU pro ochranu osobních údajů. Evropská komise označila iPadOS podle DMA za tzv. “Gatekeeper”, stejně jako webový prohlížeč Safari, operační systém iOS a obchod App Store. To znamená, že tento software doslova “uzamyká” uživatele v Apple ekosystému a ztěžuje jim přechod ke konkurenci. Společnost má na splnění nového nařízení šest měsíců.

“iPadOS představuje důležitou vstupní bránu, na kterou se spoléhá mnoho společností při oslovování svých zákazníků,” napsala Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za politiku hospodářské soutěže. “Dnešní rozhodnutí zajistí, že i na této platformě bude zachována spravedlnost a konkurenceschopnost,” dodala.

Co musí společnost Apple udělat, aby zajistila soulad systému iPadOS s unijními nařízeními? Podle DMA má Apple zakázáno upřednostňovat své vlastní služby před konkurenčními a uzamykat uživatele do uzavřeného softwarového ekosystému. iPadOS také bude muset umožnit integraci softawru třetích stran. To je důvod, proč se v Evropě na iPhonech začínají prosazovat obchody s aplikacemi třetích stran. iPad bude pravděpodobně brzy následovat.

V prohlášení zveřejněném časopisem Forbes společnost Apple uvedla, že “bude i nadále konstruktivně spolupracovat s Evropskou komisí“, aby zajistila soulad svých určených služeb s DMA, včetně iPadOS. Společnost však zároveň obvinila legislativu z vytváření “nových rizik pro soukromí a bezpečnost dat”. Společnost Apple proto podala žalobu k Tribunálu EU v Lucemburku, přičemž slyšení se má uskutečnit ještě letos.

Zdroj: www.engadget.com