Foto: Unsplash

EU se dohodla – USB-C bude povinné pro všechny telefony a další elektroniku

Zákonodárci Evropské unie se dohodli na návrhu legislativy, která by donutila všechny výrobce smartphonů včetně Applu používat k nabíjení pouze univerzální port USB-C. Kromě telefonů se pravidla budou vztahovat i na další elektronická zařízení včetně tabletů, digitálních fotoaparátů a elektronických čteček. Kromě dohody o používání společného nabíjecího portu bylo dosaženo také dohody o harmonizaci standardů rychlého nabíjení.

Výbor Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů tuto informaci oznámil během tiskové konference. Nové nařízení bude mít největší dopad na společnost Apple, která stále používá port Lightning místo USB-C. V roce 2021 Apple celosvětově prodal 241 milionů iPhonů, z toho asi 56 milionů v Evropě.

Cílem nové dohody je omezení množství elektronického odpadu v EU, a to tak, že nabíječky budou mnohem univerzálnější. Zákonodárci doufají, že v budoucnu by nemusely být nabíječky dodávány spolu s telefony v krabici, protože kupující již budou mít doma příslušný kabel a síťovou nabíječku. EU odhaduje, že množství vyprodukovaného elektronického odpadu v EU činilo v roce 2016 více než 12 milionů tun.

Evropská komise oznámila současné plány na změnu legislativy loni v září, nicméně snahy EU donutit výrobce používat společný standard nabíjení trvají již více než deset let. V uplynulých letech se výrobci Androidu sjednotili nejdřív na micro USB a poté na USB-C jako na společném standardu nabíjení, zatímco Apple dál nabízel Lightning, nedávno však ohlásil, že se na přechod začíná připravovat.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.