Zdroj: wikimedia.org

EU zahájila rozsáhlé vyšetřování společnosti TikTok

Společnost TikTok se dostala do hledáčku EU kvůli možnému porušení zákona o digitálních službách (DSA), a to především v souvislosti s bezpečností nezletilých uživatelů této sociální sítě. Formální řízení se zaměří na návykové algoritmy, tzv. efekt králičí nory, způsoby ověřování věku a výchozí nastavení ochrany osobních údajů. Evropská komise rovněž prověřuje transparentnost reklamy a přístup výzkumných pracovníků k údajům, uvedla v tiskové zprávě.

Sondáž se zaměřuje na soukromí a bezpečnost nezletilých. Komise se bude zabývat potenciálně negativními aspekty designu a algoritmů TikToku, včetně návykového chování. Cílem posouzení je ,,čelit potenciálním rizikům pro výkon základního práva na tělesnou a duševní pohodu osoby [a] dodržování práv dítěte,” napsala Evropská komise

V rámci toho také zkoumá nástroje TikToku pro ověřování věku, které mají zabránit přístupu nezletilých k nevhodnému obsahu. Zároveň bude sociální síť nutit, aby zajistila vysokou úroveň ochrany soukromí, bezpečnosti a zabezpečení nezletilých osob s ohledem na výchozí nastavení soukromí – podobně jako to udělala v případě Instagramu a Facebooku Meta.

Společnost TikTok (a mateřská společnost ByteDance) již byla nucena provést rozsáhlé změny pro své uživatele v EU, aby vyhověla požadavkům DSA, a to například tím, že dala uživatelům na výběr, aby jejich stránka For You page (FYP) nebyla poháněna algoritmy. Zavedla také nové možnosti hlášení škodlivého obsahu a zrušila personalizované reklamy pro uživatele v EU ve věku 13 až 17 let.

EU již také vyšetřuje TikTok spolu se společností Meta, aby zjistila, co oba giganti udělaly pro zmírnění nezákonného obsahu a dezinformací souvisejících s probíhajícím násilím na Blízkém východě.

Zdroj: engadget.com