Evropská komise doporučila státům EU postupovat ve věci bezpečnosti 5G sítí společně, zákaz zařízení od Huawei však nenavrhla

Evropská komise vydala prohlášení, v němž doporučuje, aby státy EU postupovaly v oblasti bezpečnosti 5G sítí společně. Nenavrhla nicméně, aby země uvalily zákaz na zařízení společnosti Huawei, o které se nejen v Evropě v souvislosti s kyberbezpečností v poslední době mluví zřejmě nejvíce.

Nejhlasitěji ji kritizují čelní političtí představitelé USA, podle nichž existuje podezření, že čínský gigant je napojen na čínskou vládu a mohl by prostřednictvím svých zařízení získávat data o zákaznících. Podle nich tak představuje nejen pro USA, ale i pro ostatní státy, které používají nebo se chystají používat jeho technologie, hrozbu národní bezpečnosti a již nějakou dobu se o tom snaží přesvědčit i evropské spojence.

Evropské státy však nejsou v pohledu na údajná rizika představovaná společností jednotné, což nové doporučení zohledňuje. Na evropské úrovni se tak budou pouze posuzovat možná rizika spojená s 5G sítěmi s cílem vytvořit jejich společné hodnocení a rozhodnutí, jestli vyřadit Huawei nebo jinou firmu ze hry, bude na jednotlivých státech.

I když se stanovisko EK může ještě změnit, nové doporučení by mohlo být významnou komplikací amerických snah. Není vyloučeno, že v důsledku toho USA na evropské spojence budou tlačit ještě více – již předtím totiž např. Německu pohrozily, že pokud umožní čínskému obrovi fungovat ve svých 5G sítích, přestanou s ním sdílet některé zpravodajské informace.

 

Zdroj: theverge.com