Evropská komise zřejmě vyměří rekordní pokutu Googlu

Evropská komise má ve středu ukončit vyšetřování Googlu kvůli údajnému nucení výrobců „androidích“ smartphonů k instalaci vyhledávače Google Search a browseru Chrome jako výchozích aplikací a technologickému obrovi uložit pokutu přesahující 3 mld. eur. Byla by to vůbec nejvyšší pokuta udělená za porušení antitrustových zákonů EU.

Vyšetřování začalo již v roce 2013, kdy na Google podala stížnost lobbistická skupina FairSearch, jež reprezentovala několik globálně vlivných společností, např. Oracle nebo Microsoft. Rozhodnutí má přijít zhruba rok poté, co komise Googlu vyměřila pokutu ve výši 2,4 mld. eur za upřednostňování jeho nákupní služby před analogickými službami konkurentů.

Google na vyšetřování reagoval příspěvkem na blogu, v němž vysvětloval, že zařízení používající jeho operační systém mají v průměru více předinstalovaných aplikací než jeho konkurenti Apple a Microsoft.

Podle něj výrobci smartphonů nemají povinnost předinstalovávat na svých telefonech s Androidem jakoukoli aplikaci od Googlu a mohou na systém předem instalovat aplikace podle vlastního uvážení včetně těch přímo mu konkurujících. Tím má na mysli alternativy ke svým základním aplikacím, jako jsou aplikace pro volání, kalendář apod., nikoli bloatware, které některé společnosti do softwarové výbavy rády přidávají.

Porovnávání s konkurencí nicméně Googlu nepomůže, protože komise nepovažuje iOS za rivala Androidu. Podle ní je totiž technologický gigant v Evropě natolik dominantním, že si tu prakticky hraje vlastní ligu.

Jak uvádí web phonearena.com, ani potenciálně rekordní pokuta Google pravděpodobně nedonutí změnit způsob, jakým přes svůj operační systém dělá byznys. Tržní podíl Androidu na starém kontinentu činí kolem 74 %, takže by prý pro Google bylo do budoucna možná výhodnější pravidelně platit i takto „tučné“ pokuty než provést změny, které by se v konečném důsledku mohly negativně projevit na jeho tržbách.

 

Zdroj: reuters.com, phonearena.com