Evropská unie plánuje zavést pokuty pro technologické společnosti, které nebudou efektivně bojovat proti propagaci terorismu

Zákonodárci Evropská unie zvažují přijetí nových tvrdých opatření, jež by měla donutit velké technologické společnosti jako je Facebook nebo YouTube k větší odpovědnosti za obsah, který jejich prostřednictvím uživatelé sdílí. Jedná se o konkrétně propagaci terorismu. Videa a další příspěvky s touto tématikou by podle připravované novely měly být smazány do jedné hodiny po jejich uveřejnění.

V rozhovoru pro server Financial Times to uvedl Julian King komisaře EU pro bezpečnost. Hlavním důvodem nových opatření je snaha motivovat velké technologické společnosti, ke změnám k nimž se samy zavázaly, avšak aktivně je neplní. Podle Kinga jde o „účinnější opatření s cílem lépe chránit naše občany,“ a dodává „ nemůžeme si zkrátka dovolit přehlížet tak ničivý a temný fenomén jako je propagace jakékoliv formy terorismu.

Změna by měla navázat na legislativu, jež byla schválena v březnu, avšak nejednalo se o přímé nařízení, ale spíše o doporučení. Vzhledem k jeho malému reálném dopadu bylo rozhodnuto o přitvrzení těchto pravidel.

Propagace terorismu a radikalismu obecně je jedním z velkých problémů současného internetu a Evropská bezpečnostní komise považuje boj proti ní za jednu ze svých priorit. Nová nařízení ukazují snahu evropských zákonodárců prosadit, že internetové servery bez ohledu na velikost musí nést odpovědnost za obsah, jež je jich prostřednictvím inzerován.

Zdroj: ft.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.