Evropská unie stále usiluje o zavedení univerzální nabíječky na telefony

Evropská unie nevzdává snahu o zavedení univerzálně kompatibilní nabíječky na telefony. Plánuje vypracovat studii, jestli je nutná akce, která by směřovala k zavedení společného standardu, o němž se hovoří již mnoho let. Informovala o tom eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

I když mnoho telefonů má stejný nabíjecí konektor, neznamená to garanci kompatibility nabíječek. Mezi výrobci telefonů existují desítky nabíjecích bloků a ne všechny jsou vzájemně kompatibilní. Výsledkem je značné množství elektroniky končící v odpadu a potřeba každých několik let jednotky vyměnit.

EU se problému začala poprvé věnovat v roce 2009, kdy 14 společností – včetně gigantů jako Samsung, Apple, Huawei nebo Nokia – podepsalo memorandum o porozumění. Dobrovolná dohoda hovořila o tom, že do roku 2011 má být dostupných více kompatibilních nabíječek. Platnost memoranda vypršela v roce 2012 a v roce 2013 a 2014 některé společnosti podepsaly nový dobrovolný závazek. Ani jedno memorandum však nevedlo k dosažení cíle a situace se od roku 2009 příliš nezlepšila.

Argumenty pro přechod na univerzální standard jsou podle EU zřejmé. Ročně se vyřadí z provozu 51 000 tun nabíječek a užitím hospodárnějšího designu by se podle odhadu mohlo ušetřit více než 13 mil. tun emisí skleníkových plynů. Na druhou stranu by přímá regulace mohla v dlouhodobém časovém horizontu bránit inovacím, protože legislativa jen zřídkakdy drží krok s výzkumem a vývojem.

V současnosti většina „androidích“ smartphonů používá port USB-C jako primární nabíjecí konektor a Apple zvažuje podporu tohoto portu u svých budoucích iPhonů. Ani to by však kompatibilitu všech nabíječek nezaručovalo. Různé technologie rychlého nabíjení (jako např. Quick Charge od Qualcommu nebo Dash Charge od Oppa) mají totiž odlišné energetické požadavky.

To znamená, že zapojení zařízení s různými protokoly rychlého nabíjení do nabíječky bez schopnosti dodat požadovanové množství „šťávy“ by mohlo mít za následek pomalé dobíjení, případně nemožnost zařízení dobít vůbec. Tak to např. funguje u mnohých necertifikovaných nabíječek pro iPhony nebo kabelů Lightning.

 

Zdroj: techspot.com, reuters.com