Evropská vesmírná agentura zveřejnila video s CIMONem virtuálním asistentem, který působí na ISS

Virtuální asistenti a chytré displeje jsou běžnou součástí každodenního života mnoha lidí. Dovedou s námi komunikovat, ovládat chytrou domácnost, v některých státech dokáží také samy telefonovat. A speciální asistent se také vypravil do vesmíru, aby dělal společnost kosmonautům a pomáhal jim s jejich úkoly.

Nový člen posádky CIMON (Crew Interactive Mobile Companion) byl světu představen na počátku toho roku a nějakou dobu již jeho možnosti testuje posádka vesmírné stanice ISS. Samotný CIMON má tvar koule odříznutým vrchlíkem, na takto vzniklé rovné ploše se nachází obrazovka s obličejem, který mimicky reaguje, kromě toho je možné nechat si na obrazovce zobrazit některé údaje. Jeho systém je vytvořený speciálně pro potřeby kosmonautů a je kombinací asistentů Alexy od Amazonu a Microsoft Clippy.

Hlavní úkoly CIMONa, na jehož vývoji se podílela i společnosti IBM je dělat asistentům společnost na jejich dosti osamělých misích a také poskytovat detailní návody k některým činnostem a instalacím nových přístrojů.

IBM o CIMONovi v nadsázce říká že v sobě kombinuje jazykové dovesnosti C-3PO (Star Wars), dokáže být stejný partner k rozhovoru jako Marvin (Stopařův průvodce po galaxii), umí být roztomilý jako Wall-E a poskytuje stejné know how jako HAL 9000 (2001: Vesmírná odysea).

Autentické video z ISS, ve kterém CIMON hraje spolu s kosmonautem Alexanderem Gertem hlavní roli, nyní zveřejnila Evropská vesmírná agentura a ukazuje, že při tvorbě CIMONa se programátoři zaměřili více než u běžných asistentů na konkrétní emoční a osobnostní rysy, aby díky tomu byl CIMON více lidský.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.