Foto: Unsplash

Extrémní sucho může Kalifornii v létě stát polovinu energie z vodních elektráren

Ačkoli mají obnovitelné zdroje energie řadu pozitiv, nesou i svá negativa. Jedním z příkladů těchto úskalí je i letošní předpověď pro Kalifornii. Sucho totiž podle předpovědi amerického Úřadu pro energii a informace (EIA) sníží produkci vodní elektřiny asi na polovinu. To s sebou pochopitelně přinese potíže v podobě zhoršení kvality ovzduší a zvýšení účtů za energie pro tamní obyvatele. Stát se totiž pokusí tento výpadek nahradit dražším a méně ekologickým zemním plynem.

Podle dostupných informací se již nyní téměř 60 % Kalifornie potýká s extrémním nebo vysokým stupněm sucha. Problémy Kalifornie s nedostatkem vody vznikly kvůli nezvykle malé sněhové pokrývce, která v období tání plnila vodní nádrže. Na začátku dubna, kdy sněhová pokrývka obvykle dosahuje svého maxima, byla o 40 % nižší, než bylo běžné za posledních 30 let. Prvních několik měsíců letošního roku bylo vůbec nejsušších za posledních 100 let.

Příliš proto nepřekvapí, že již na začátku května vykazovaly kriticky nízkou hladinu dvě nejdůležitější kalifornské vodní nádrže (jezero Shasta a jezero Oroville). V horkém a suchém létě lze přitom očekávat další zhoršení.

Vodní energie přitom patří v USA k významným zdrojům energie. Podle EIA pokrývá obvykle (za běžných podmínek) asi 15 % výroby elektřiny v Kalifornii. EIA však očekává, že toto procento letos v létě klesne na pouhých 8 %.

USA se přitom do velké míry spoléhá na vodní energii jako čistý zdroj energie, pomocí něhož by se jim mohlo podařit dosáhnout svých klimatických cílů. V roce 2021 se země spoléhala na vodní energii téměř z jedné třetiny své obnovitelné elektřiny. Bidenova administrativa si klade za cíl, aby do roku 2035 fungovala americká energetická síť zcela na energii bez uhlíkového znečištění.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.