Facebook bude spolupracovat na ověřování pravdivosti informací s projektem Demagog.cz
Jestli s něčím sociální síť Facebook opravdu bojuje, je to důvěra jeho uživatelů. Ta byla narušena především kvůli odhalení řady skandálů, v nichž hrály podstatnou roli cílené dezinformace. Vedení společnosti se opakovaně zavázalo, že boj proti dezinformacím je jednou z jeho priorit. Jedním z kroků, jak šíření dezinformací zabránit, bylo zavedení speciálních kontrol pravdivosti nebo nepravdivosti informací, jež jsou postovány.
Tento program funguje od února také v české republice a zajišťuje je jej agentura AFP. Nyní byl ke spolupráci na něm přizván i původem studentský projekt Deamgog.cz. Ten až doposud fungoval jako nezávislá platforma, jejímž cílem bylo v co nejkratším možném čase ověřovat faktickou pravdivost vybraných výroků českých politiků a dalších veřejně činných osobností.
Facebook zprávy označené jeho spolupracovníky jako nepravdivé přímo nemaže, snižuje však rozsah jejich šíření a umísťuje je do feedu uživatelů níž než pravdivé informace. U jednotlivých zpráv se navíc objevuje informace o tom, že jsou úplně nebo částečně nepravdivé a na základě čeho bylo takto rozhodnuto.
O pravdivosti zpráv na Facebooku doposud rozhodovala jedna osoba, a tou je Laďka Mortkowitz Bauerová. Příchodem dalších pracovníků se mimo jiné sníží tlak na její osobu ze strany politiků. Vedení projektu Deamgog.cz sdělilo, že na facebookový fakt checking nebude alokovat jednoho konkrétního pracovníka, ale bude střídat více lidí.
Po zavedení funkce ověřování faktů se objevily především ze strany tzv. alternativních médií a jejich příznivců protesty, že jde o cenzuru.
Zdroj: czechcrunch.cz