Facebook chce prostřednictvím rozšířené AI pomoci předcházet sebevraždám

Facebook hodlá rozšířit svůj specializovaný AI software na zjišťování potenciálně sebevražedných úmyslů i do jiných zemí než USA. Úspěšný testovací provoz softwaru probíhal v USA od března a nyní byl ukončen.

Společnost tehdy začala na Facebooku hledat příspěvky, v nichž by se mohly objevit formulace naznačující, že konkrétní uživatel se může pokusit o sebevraždu. Jak píše agentura Reuters, Facebook nezveřejnil mnoho technických detailů programu, nicméně podle společnosti se software zaměřuje na určité slovní obraty, jež by mohly být důležitými indiciemi k odhalení potenciálně sebevražedného jednání, jako např. otázky typu „Jsi v pořádku?“ nebo „Můžu nějak pomoci?“

Pokud algoritmus v softwaru detekuje možný sebevražedný úmysl, upozorní na to neprodleně tým Facebooku, který se na zvládání takových případů specializuje. Systém navrhne uživateli možnosti pomoci, ať již z řad přátel, odbornou pomoc po telefonu apod. Někdy pracovníci Facebooku preventivně zavolají místní úřady, aby zasáhly.

Podle Guye Rosena z oddělení produktového managementu Facebooku, software v rámci zkušebního provozu detekoval více než 100 případů potenciálně sebevražedného chování a dotčené uživatele zkontrolovali buď jejich přátelé, nebo jim byla nabídnuta odborná pomoc. Důležitá je podle něj rychlost – Facebook chce nabídnout lidem pomoc v co možná nejkratším čase a zároveň se snaží mít vždy v pohotovosti speciálně vyškolenou osobu.

Facebook neuvedl, do kterých zemí software rozšíří, ale prý by měl být dostupný globálně s výjimkou zemí Evropské unie kvůli jistým „citlivým záležitostem“, které nechtěl pro agenturu Reuters specifikovat.

 

 

Zdroj: reuters.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.