Facebook dostal v Itálii pokutu za klamání uživatelů ohledně nakládání s daty

Italské úřady vyměřily Facebooku dvě pokuty v celkové výši 8,9 mil. eur za klamání uživatelů ohledně toho, jak používá jejich data. První pokuta byla konkrétně za to, že největší sociální síť lidi „zavádějícím způsobem“ přesvědčovala, aby se přihlásili, aniž je bezprostředně a adekvátně informovala, jak bude jejich data prodávat třetí straně. Druhá pak za to, že „agresivně odrazovala“ uživatele od snah omezovat způsob, jakým sdílí jejich osobní informace, přičemž jim tvrdila, že jejich uživatelská zkušenost tím bude značně limitována.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitelů AGCM (Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato) ve svém prohlášení také sdělil, že Facebook uživatelům jasně nedává na vědomí, že vydělává peníze prostřednictvím jejich dat, přičemž pouze zdůrazňuje, že je zdarma. Platformě nařídil, aby vydala směrem ke všem uživatelům prohlášení, v němž o způsobu nakládání s osobními daty uvede kompletní informace.

Podle úřadu Facebook shromažďoval data stovek tisíc italských uživatelů prostřednictvím osobnostní kvízové aplikace. Tehdejší pravidla mu také umožňovala bez jejich vědomí sbírat informace o jejich přátelích. Údaje pak údajně použila firma Cambridge Analytica, která letos stála v popředí kauzy zneužití soukromých dat desítek milionů uživatelů sítě a která kvůli ní v květnu vyhlásila bankrot.

Kromě Itálie Facebooku letos udělila pokutu i Velká Británie (ve výši půl milionu liber), a to za porušení zákonů na ochranu osobních údajů.

 

Zdroj: independent.co.uk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.