Facebook potvrdil, že má s čínskými firmami dohodu o sdílení dat

Facebook potvrdil, že čínským firmám umožňuje na základě dohody přístup k datům svých uživatelů. Reagoval tak na zprávu deníku The New York Times, že čínské společnosti mají přístup k datům platformy. Jednou z nich je i mobilní gigant Huawei, který americké zpravodajské služby v minulosti označily za bezpečnostní hrozbu.

Podle Facebooku všechna nashromážděná data zůstávají na telefonech uživatelů, nikoli na serverech firem. Data s čínskými firmami prý sdílejí i mnohé jiné technologické firmy. Dodal, že přístup k datům umožňuje proto, aby čínským společnostem pomohl vytvářet facebookovské „zážitky“. Mluvčí Huaweie prohlásil, že s Facebookem spolupracuje kvůli zlepšení svých služeb, tak jako to dělají i další velcí hráči z branže. Podle něj společnost nikdy žádná data z Facebooku nesbírala ani neukládala.

V této souvislosti připomeňme, že Facebook je v Číně od roku 2009 zakázán, dlouhodobě se však snaží hledat jiné možnosti, jak se na tamní masivní trh dostat.

NYT tento týden uvedl, že Facebook umožňuje přístup k uživatelským datům minimálně 60 čínským firmám. Podle něj v některých případech firmy data ukládaly na svých serverech, konkrétnější však nebyl.

Výbor amerického Senátu pro zpravodajské služby nedávno vydal zprávu, v níž uvádí, že produkty a služby čínských výrobců smartphonů či telekomunikačních firem mohou pro USA představovat dlouhodobé bezpečnostní riziko. Podle zprávy také existuje podezření, že mnohé z nich jsou napojeny na vládnoucí Komunistickou stranu Číny nebo armádu. Ve zprávě je v této souvislosti opět zmíněn Huawei.

 

Zdroj: nytimes.com, bbc.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.