Facebook používá AI k automatickému označování potenciálních falešných zpráv pro ověřovatele faktů

Facebook začal používat AI k automatickému označování potenciálních falešných zpráv pro ověřovatele faktů. Jde o další nástroj, jímž chce největší sociální síť bojovat proti jejich šíření.

Nový nástroj, který využívá techniku strojového učení, má proces ověřování pravdivosti zpráv jen zrychlit, finální rozhodnutí tedy budou činit i nadále ověřovatelé faktů. Nástroj se také soustředí zejména na detekci potencionálních falešných zpráv ve formě videí a fotografií.

AI systém k identifikaci potenciálně zavádějících nebo nějak „nadsazených“ zpráv používá „uživatelsky zapojené signály“, tedy např. komentáře, „lajky“, přímou zpětnou vazbu či počet sdílení. Poté přicházejí na řadu ověřovatelé, kteří podezření na falešnou zprávu buď potvrdí, či vyvrátí. K tomu používají různé techniky, např. vizuální verifikaci nebo obrácené vyhledávání fotografií.

Na základě nekolikaměsíčního výzkumu a testování se společnost domnívá, že dezinformace ve snímcích a videích spadají do třech kategorií. Do první patří fotografie a videa, která jsou „zmanipulována nebo vymyšlena“, do druhé ty, které jsou „mimo kontext“, a třetí skupinu tvoří nepravdivé texty, popisky k fotografiím atd. Obsah první kategorie je změněn s cílem oklamat čtenáře, obsah druhé je sice autentický, ale je používán v kontextech, který s původním nesouvisí, a obsah třetí skupiny např. používá lživé odkazy na různé mediální zdroje, aby někoho v očích veřejnosti očernil apod.

Podle výzkumu se rovněž falešné zprávy v různých zemích šíří různými formami. Např. v USA je více dezinformací ve článcích, zatímco v Indonésii se šíří hlavně v podobě fotografií.

 

Zdroj: techspot.com, fb.com, thoughtcatalog.com/