Zdroj: engineering.fb.com

Facebook představil unikátního robota schopného jezdit po elektrických kabelech a natahovat optické kabely

Podnikání a zisky společnosti Facebook jsou závislé na připojení k internetu, a proto je v jejím zájmu, aby byla největší světová síť dostupná v maximální kvalitě co nejvíce uživatelům na světě. Podniká proto celou řadu projektů, které pomáhají zlepšit nebo zavést internet, a zlepšit tak světové pokrytí.

Zatím poslední ze série těchto počinů je velmi zajímavý z technologického hlediska. Zajišťuje jej totiž robot „provazochodec“, který se dokáže pohybovat po drátu elektrického vedení. Během své cesty za sebou natahuje optický kabel schopný přenášet rychlé internetové připojení. Robot je schopný pracovat plně autonomně a výrazně zjednodušuje budování internetové infrastruktury i na obtížně dostupných místech.

Tato technologie by měla být využita zejména v rozvojových zemích a Facebook garantuje, že by tento způsob natahování optických kabelů na stávající infrastrukturu měl být výrazně levnější. Facebook jako takový nebude poskytovat sám internetové připojení. Místo toho bude licencovat svoji technologii dalším společnostem, jež ji budou moci využít. Licencování bude probíhat prostřednictvím společnosti NetEquity Networks a dle plánů by měla být technologie v praxi testována již v příštím roce.

Facebook poznamenává, že „nemá finanční podíl v NetEquity Networks a nebude vlastnit ani provozovat optické sítě, které používají.“. Podle jeho LinkedIn profilu je však zakladatelem NetEquity, Isfandiyar Shaheen, konzultant Facebooku a v době, kdy společnost založil, byl nezávislým podnikatelem. Zdá se tedy, že NetEquity je společností inkubovanou na Facebooku, i když není přímo ve vlastnictví Facebooku.

NetEquity Networks bude licencovat hned dvě zásadní inovace. Kromě samotného robota to bude odolnější konstrukce optických kabelů. Kombinace těchto technologií umožní práci s optickými kabely, jež doposud nebyla v minulosti nikdy možná.

Zdroj: mashable.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.