Facebook představil vlastní měnu. Má umožnit platby po internetu i těm, kdo nemají účet z banky

Za vším hledej peníze, i za penězi. Tak by se dal ve zkratce popsat záměr společnosti Facebook, vytvořit vlastní virtuální měnu nesoucí jméno Libra. Zde nastává trochu konflikt s českým jazykem, protože slovo Libra používá pro britskou měnu, která má však originální označneí “Pound”. Název Libra v případě Facebookové měny pochází z označení znamení Váhy.

Projekt nové měny je poměrně ambiciózní a měly by se něm podílet mimo jiné společnosti jako Visa, Mastercard nebo Spotify. Základem měny by se měla stát zabezpečená peněženka Calibra, která bude součástí aplikací Messenger nebo WhatsApp a bude mít také vlastní aplikaci. S pomocí Libry bude možné nakupovat online, stejně jako v obchodech s potravinami. Facebook říká, že jeho hlavním záměrem je demokratizovat platby na internetu, které budou dostupné všem.

Pro Facebook a další společnosti by Libra zároveň znamenala monetizaci velkého množství uživatelů především z rozvojových zemí, kteří až doposud platili pouze offline. A právě to by měl koncept Libry změnit.

Facebook založil dceřinou společnost Calibra, která bude mít správu elektronických peněženek na starosti a garantuje, že její systém bude zcela oddělen od sociálních sítí. Skutečná identita uživatele nebude žádným způsobem spojená s jeho transakcemi.

Měna, na jejímž systému pracoval například David Marcus, který v minulosti spoluvytvářel duchovního předchůdce systému Libra – PayPal, by měla být spuštěna v druhé polovině 2020. Klíčové pro ni bude, jak moc si ji uživatelé oblíbí a jak moc budou jejímu systému věřit. Podle informací, které jsou zatím k dispozici to vypadá, že by měl být extrémně decentralizovaný a Facebook ani nikdo jiný by nad ním neměl mít kontrolu. Na svůj provoz by si měl systém vydělávat úroky z peněz, jež v něm budou uložené.

Zdroj: techcrunch.com