Facebook připouští, že může být škodlivý, a chce s tím bojovat

O škodlivosti sociálních sítí se mluví delší dobu, před možnými negativními vlivy na lidskou psychiku varují odborníci, své k tomu řekli i angličtí princové William a Harry a v neposlední řadě také bývalý ředitel Facebooku Sean Parker. Nyní dokonce i sama společnost Facebook uznala, že její sociální síť může být špatná pro dušení zdraví. Zároveň Facebook na svém blogu oznámil plán „What we’re going to do about it.“ Tedy Co s tím můžeme udělat?

Podle výzkumů, které provedl Facebook, mnoho lidí tráví čas pasivním přijímáním informací, pouze čtou a nezajímají je názory ostatních lidí. Facebook proto vyzval sociální vědce a psychology, aby mu pomohli najít na vzniklou situaci řešení.

Facebook už dříve začal s důslednější filtrací falešných zpráv a tzv. “clickbaitových” článků, které neměly za cíl objektivně informovat, ale pouze ovlivnit své čtenáře. Společnost také přidala funkci Snooze, která umožní skrýt uživatele nebo stránku na omezenou dobu, aniž by bylo nutné zrušit přátelství nebo sledování. Facebook pracuje už delší dobu na nástroji pro prevenci sebevražd. Dokonce se společnosti údajně podařilo vytvořit efektivní AI nástroj, který pomáhá sebevraždám předcházet.

Zároveň také společnost odmítá, že by sociální sítě a jejich možnosti byly pouze negativní. Argumentuje tím, že aktivní komunikace s lidmi, sdílení zpráv a připomínky minulých interakcí pomáhají zlepšit životní podmínky lidí.

Je pravděpodobné, že Facebook bude do budoucna věnovat množství financí na výzkum svého vlivu, aby si tak očistil své jméno. Poslední dobou se kritika na provozovatele sociálních sítí doslova valí ze všech stran a podle názorů mnoha odborníků jsou sociální sítě jedním z důvodů nárůstu agresivity, extremismu a rozdělení společnosti.

Zdroj: cbsnews.com