Facebook údajně aktivně sleduje i uživatele s deaktivovanými účty

Facebook aktivně sbírá data o uživatelích i poté, co své účty deaktivovali. O této praktice se však ve svých zásadách nakládání s daty nezmiňuje. Informoval o tom web CNET.

Facebook pro web uvedl, že možnost deaktivace účtu znamená pouze jej skrýt před ostatními on-line. Dodal, že tato možnost nikdy nebyla míněna jako „prostředek pro ochranu osobních údajů“ – o deaktivaci účtu se v oficiálním dokumentu zmiňuje jen jako o prostředku ochrany soukromí.

Ve sběru dat o uživateli a jejich sdílení s inzerenty může platforma pokračovat za použití služby Facebook Audience Network. Umožňují mu to konkrétně tlačítka Facebook Share, která se momentálně nacházejí na více než 275 milionech webů.

Pokud uživatel chce, aby o něm Facebook sbíral co nejméně údajů, nejlepší možností je účet rovnou vymazat. Bylo nicméně dokázáno, že síť i v takovém případě shromažďuje on-line data téměř o všech. Je nutné mít také na paměti, že pro vymazání dat si Facebook vyhrazuje lhůtu 30 dní, během níž ve sledování uživatele pokračuje. Činí tak pro případ, že by se uživatel rozhodl se na síť vrátit.

 

Zdroj: cnet.com, androidauthority.com