Facebook ukázal brýle pro VR, které nepotřebují připojení

Událost Oculus Connect 4, kterou pořádala společnost Facebook v San Jose v USA, byla věnovaná, jak název samotný napovídá, rozvoji virtuální reality a hardwarovým novinkám s ní souvisejícími. Na letošním ročníku představil Facebook, respektive jeho dceřiná společnost Oculus dva nové modely brýlí pro virtuální realitu. Tedy jeden představil a u druhého ukázal prototyp úzké skupině novinářů, ale pojďme postupně.

Novinkou, která by měla být v nejbližší době uvedena na trh, jsou bezdrátové přenosné brýle Oculus Go. Ty se budou snažit vyplnit mezeru mezi Oculus Rift, které musí být spojeny dráty s počítačem, a Gear VR od Samsungu, které pro své fungování potřebují telefon. Oculus Go jsou první brýle pro virtuální realitu, které jsou zcela nezávislé na dalších zařízeních. Budou dostupné i cenově, neboť částka 199 dolarů, za kterou budou od začátku příštího roku dostupné v obchodech, jistě navnadí množství zákazníků.

Zatím však není jisté, jak budou brýle virtuální realitu zvládat po technické stránce. Měly by sice mít nejnovější dostupnou optiku pro VR, avšak místo OLED displeje, který se pro VR většinou používá, nabídnout pouze LCD displej. Facebook sice prohlašuje, že tento displej, s rozlišením WQHD 2560 x 1440 pixelů, bude pro VR vhodnější, avšak mnoho odborníků spekuluje o tom, že jej Facebook použil hlavně kvůli snížení nákladů. Brýle by měly také mít integrovaný zvukový systém schopný dokonalé reprodukce prostorového zvuku. Co však už brýle bohužel mít nebudou jsou senzory, které by mohly sledovat pohyb hráče po místnosti. Stejně tak je otázkou, jak bude náročnou virtuální realitu zvládat zpracovat procesor Snapdragon 821, který je v brýlích použit.

Druhou novinkou, kterou Facebook novinářům předvedl prototyp připravovaných VR brýlí Oculus ‘Santa Cruz. Ty jsou technickým nástupcem současného modelu Oculus Rift. Zatím o nich nejsou známé bližší technické specifikace a během novinářské prezentace byl zákaz focení nebo natáčení videa. Ti. kdo si měli možnost novinku vyzkoušet, ji popisují jako velký skok ve vývoji VR, neboť zařízení jim dokáže poskytnout mnohem vyšší míru svobody, poskytuje kvalitní prostorový zvuk a je bezdrátové, což umožňuje bezpečný pohyb po herně.

Zdroj: thestreet.com, engadget.com