Facebook uplácí teenegery dvaceti dolary měsíčně, aby získal absolutní přístup k datům v jejich telefonech

O společnosti Facebook a dodržování bezpečnosti uživatelských dat toho bylo napsáno skutečně mnoho. Stále se však objevují nová fakta, díky kterým máme lepší vhled do zákulisního dění největší sociální sítě světa. Nyní vyšly najevo fakta o tom, že Facebook nabízel lidem ve věku od 13 do 25 let dvacet dolarů měsíčně za absolutní přístup k datům z mobilních telefonů.

Vše bylo realizováno prostřednictvím VPN Facebook Research, kterou si zájemci do svého telefonu s aplikacemi Android a iOS nainstalovali. Ta pak schraňovala veškeré webové i telefonické aktivity uživatele a posílala je na servery společnosti.

Tento projekt, který ve své podstatě není nelegální avšak v etické rovině problematický, navazuje na službu Onavo Protect. Tu zavedl Facebook v roce 2013 a letos v létě byla její klientská aplikace odstraněna z nabídky App Store protože porušovala zásady o sběru dat.

Aplikace Research vyžaduje využití speciálního certifikátu, díky kterému má přístup do všech částí systému telefonu, od soukromých zpráv přes emailovou korespondenci, fotografií, stažených souborů nebo třeba objednávek v Amazonu nebo jiném internetovém obchodě.

Zdá se že i aplikace Research mohla porušit bezpečnostní zásady Applu, protože využívá certifikáty určené pro podniky, aby mohly kontrolovat služební telefony svých zaměstnanců, jejich využití u telefonů běžných zákazníků však Apple nepovoluje.

Facebook se v tomto případě nezachoval nelegálně, ale úplatek mladým lidem za naprostý přístup ke jejich soukromí, zvláště v případě těch nejmladších, rozhodně není chování, které by dokázalo vylepšilo Facebooku pověst. Navíc je pravděpodobné, že Apple tento program ve svých zařízeních zablokuje, protože vědomě porušuje jeho pravidla. Tim Cook v minulosti postup Facebooku při sběru dat opakovaně kritizoval.

Zdroj: techcrunch.com