Falešné zprávy v aplikaci WhatsApp podněcují v Indii lynčování
Falešné zprávy nejsou jen americkým či politickým problémem. V Indii mohou vyvolávat i násilí a smrt – kvůli nedávné falešné zprávě šířené aplikací WhatsApp o tom, že ve vesnici Rainpada v západním státě Maháráštra operují obchodníci s dětmi, bylo zlynčováno k smrti pět lidí.
Místní policie se domnívá, že skupinu zabili vesničané poté, co pod vlivem falešných zpráv zjistili, že jeden z těchto lidí promluvil s dítětem. Jde o poslední ze série násilných incidentů, při nichž během posledního měsíce zemřelo 12 lidí. Všechny případy jsou dávány do souvislosti s falešnými zprávami na sociálních sítích, které se šíří hlavně zmíněnou populární aplikací na posílání zpráv.
Většina pachatelů jsou vesničané, z nichž mnoho používá smartphone poprvé, a „fake news“ považují za pravdivé. Místní úřady se snaží s šířením falešných zpráv bojovat např. informováním obyvatel o existenci tohoto fenoménu nebo zaměstnáváním pouličních performerů a skupin „rozptylovačů fám“, kteří chodí do vesnic a nabádají ke klidu. Ne vždy se to ale daří – jeden z této skupiny minulý čtvrtek zemřel rukama rozvášněného davu.
Indie není jedinou zemí, která se s násilnými incidenty souvisejícími se šířením falešných zpráv potýká. Nedávnou vlnu násilí, kterého se v Myanmaru dopouštěli etničtí Barmánci na muslimské menšině Rohingů, podněcovaly fámy a nenávistné projevy na sociálních sítích, hlavně na Facebooku. V zemi se navíc falešné zprávy a nenávistné projevy v souvislosti se vzrůstajícím počtem uživatelů internetu v poslední době šíří ve velkém. Zatímco v roce 2014 zde mělo přístup k internetu pouhé procento populace, dnes je to již čtvrtina všech obyvatel (zhruba 14 mil. lidí).
Skupinoví administrátoři aplikace mají možnost prostřednictvím nové funkce Restricted Groups limitovat počet uživatelů, kteří mohou v soukromých skupinových chatech posílat zprávy, a tím omezovat šíření „nechtěných zpráv“. Kvůli end-to-end šifrování je však obtížnější monitorovat, co si uživatelé píší, upozorňuje web endgadget.com.
Zdroj: endgadget.com, timesofindia.indiatimes.com