Falešný Barack Obama ukazuje, že šíření dezinformací je děsivě snadné

Fake news, falešné zprávy, dezinformace – mnoho označení pro jednu a tu samou činnost, která si klade za cíl zmást příjemce a ovlivnit jeho názory. V dnešní době slouží kromě jiného i vydatnému „ředění“ kvalitního informačního toku, takže příjemci díky tomu nevědí, čemu můžou a nemůžou věřit. Dříve byl základním nástrojem tvůrců Fake news především psaný text obrázky, které byly buď upravené, nebo vytržené z původního kontextu. Nyní se však stále mocnějším nástrojem stává video.

Možné výsledky takové práce ukazuje klip, které zveřejnil Jordan Peele a BuzzFeed. Vystupuje v něm Barack Obama, respektive jeho obraz (mohli bychom říci avatar nebo loutka s jeho podobou), který je na první pohled a poslech k nerozeznání od svého originálu. Video začíná zhodnocením filmu Black Panter, následuje nevybíravá vulgární kritika prezidenta Trumpa. Záběr se poté rozdělí a ukáže v rozděleném záběru herce i „Obamu“ kteří se pohybují a mluví naprosto shodně.

Video vyrobila produkční společnost Peele kombinací staré a nové technologie: Adobe After Effects a AI nástroje na rozpoznávání a přenos pohybů obličeje FakeApp. Druhý jmenovaný nástroj dává uživatelům neuvěřitelné možnosti při tvorbě falešných videí. Ve spojení s kvalitním zvukovým softwarem – programem Adobe, který bývá přirovnáván k „Photoshopu pro zvuk“, se jedná opravdu o velmi účinný nástroj ovlivňování.

Bezpečnostní odborníci vytvářejí účinné systémy, které dokáží zásah AI do obrazu nebo zvuku rozpoznat, avšak nejúčinnějším nástrojem zatím stále zůstává kritické myšlení a ověřování faktů. Pokud vidíte video s provokativním obsahem, je dobré zamyslet se nad tím, odkud může pocházet a jak moc je pravděpodobné, že je pravé. Nezbývá než konstatovat, že dezinformace jsou nejsilnější zbraní současnosti.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.