Fanoušek flashových propagačních miniher buduje galerii toho nejlepšího, co tento žánr nabízel

Ačkoliv nástroj Adobe Flash Player je na ústupu a je v plánu, že do konce roku 2020 definitivně zmizí z internetu, byly doby, kdy svými možnostmi definoval tvář největší počítačové sítě světa. Díky němu se na internetu objevily interaktivní prvky a animace se staly dostupné i obyčejným uživatelům. Mnoho jednoduchých her a animací se stalo kultovními, na naší základní škole byl velmi populární křeček v mikrovlnné troubě a na střední potom kreslená zvířátka Happy Tree Friends. Ačkoliv videa zůstanou zachována, většina jednoduchých flashových her je odsouzena k zániku, protože je možné hrát je pouze online.

Speciální jednoduché flashové hry používaly společnosti Nintendo nebo Disney pro propagaci svých aktuálních titulů. I přes svou jednoduchost si tyto minihříčky získaly mnoho fanoušků. Protože však sloužily k aktuální reklamě, mnohé z nich z internetu zmizely, a fanoušci tak přišli o možnost si je znovu zahrát.

Jeden z nadšenců pro tyto hry, vystupující pod pseudonymem Skelux, se rozhodl, že se pokusí co nejvíce z nich zrekonstruovat a zpřístupnit ostatním prostřednictvím své stránky Origami64. Jeho práce by se dala nazvat internetovou archeologií, neboť hry hledá pomocí nástroje Wayback Machine, díky kterému může prozkoumávat staré verze stránek. Na nich hledá fragmenty starých flashových her a dává je dohromady. Zatím se mu, po měsíční práci, podařilo zkompletovat asi 30 titulů a dalších 10 má rozpracováno. K dispozici jsou například hry, které sloužily k propagaci titulů Diddy Kong Racing DS , Metroid Prime a Wario World. Některé jiné hry se nepodařilo zrekonstruovat kompletně a části souborů stále chybí.

Skelux dokonce vypsal odměnu 50 dolarů pro každého, kdo mu pomůže s nalezením některých důležitých souborů. Na stránce Origami64 budou pravděpodobně přibývat nové tituly a už nyní se můžete prostřednictvím třiceti hotových her znovu ponořit do doby, kdy internetu vládl flash. Užijte si retro zážitek.

Zdroj: theverge.com