FBI prý nevarovala oficiální představitele před ruskými hackery e-mailů

Podle agentury AP FBI nevarovala příslušné americké úřední činitele o tom, že se stali terčem ruských e-mailových hackerů. Jak zjistila, hackeři ze skupiny Fancy Bear pronikli hlavně v roce 2015 do e-mailových schránky 80 veřejných osob.

Podle agentury FBI informovala jen dvě osoby, přičemž služba měla mít důkazy o snahách hackerů již více než rok. Některé dotčené osoby, se kterými agentura hovořila, se o tom, že jsou v hledáčku kyberzločinců, dozvěděly až od ní. FBI podle svého prohlášení „rutinně upozorňuje“ jednotlivce a organizace na potenciální hrozby. Mimo záznam však zdroj agentury uvedl, že FBI má v soušasnosti potíže vypořádávat se s velkým množstvím možných cílů a musí dávat přednost nejakutnějším nebo nejpravděpodobnějším hrozbám.

Agentura získala seznam, na kterém figurovalo celkem 500 amerických cílů ruských hackerů, a podle ní není v tuto chvíli jasné, jestli se FBI systematicky snažila všechny tyto osoby na hackerskou hrozbu včas upozornit. Podle všeho se však zdá, že FBI se o systematické varování ani nepokusila. Navíc není ani zřejmé, jakou škodu kyberútoky napáchaly.

Zdroje agentury naznačují, že FBI v minulosti ne vždy adekvátně rychle reagovala na koordinované hackerské kampaně pocházející z Ruska a nebrala je až do roku 2016 tak vážně. Obrat nastal právě v minulém roce, kdy podle amerických tajných služeb docházelo k cílenému ovlivňování prezidentských voleb ze strany ruských hackerů prostřednictvím sociálních sítí jako Facebook nebo Twitter.

 

Zdroj: apnews.com, endgadget.com