FBI: nemohli jsme se dostat k 7 tisícům zašifrovaných mobilních zařízení

FBI si stěžuje, že se nemůže dostat k zašifrovaným datům na více než 7 tisících mobilních zařízení. Šéf služby Christopher Wray to považuje za „obrovský“ problém pro probíhající i budoucí vyšetřování závažných zločinů.

FBI se nepodařilo extrahovat data na více než polovině mobilních zařízení, která byla v uplynulých 11 měsíců součástí vyšetřování. Mnoho smartphonů „defaultně“ šifruje data, aby se zabránilo výrobcům telefonů nebo někomu jinému získat k nim přístup. Tento druh šifrování ovšem funguje jinak než šifrování typu end-to-end, které brání zachycení komunikace ve velkém měřítku. Odborník na kyberbezpečnost Alan Woodward z University of Surrey stanici BBC sdělil, že rozumí tomu, že zašifrované telefony způsobují frustraci vyšetřovatelů, ale že by bylo nepraktické i riskantní zavádět do nich „zadní vrátka“ či jinak oslabovat jejich zabezpečení.

Woodward také upozorňuje, že „šifrování, které hatí forenzní vyšetřování, bude pro bezpečnostní složky prostě faktem, se kterým budou muset počítat“. Ředitel FBI se nechal slyšet, že by měla existovat rovnováha mezi ochranou dat uživatele a důležitostí nástrojů, které vyšetřovatelé využívají k zajištění ochrany veřejnosti. Wray se k problému vyjadřoval na právě probíhající konferenci Mezinárodní asociace policejních ředitelů ve Filadelfii.

V roce 2016 požádala FBI společnost Apple, aby odemkla iPhone, jejž použil Sajíd Rizwan Farúk při svém teroristickém útoku v San Bernardinu z předloňského roku. Apple však žádosti nevyhověl a argumentoval tím, že jeho telefony jsou navrženy tak, aby ani jejich výrobce neměl možnost do nich proniknout.

Agentura později oznámila, že jisté nezainteresované firmě se podařilo získat přístup k datům Farúkova telefonu. Před nedávnem v této souvislosti rozhodl federální soudce o tom, že FBI nemusí odkrývat identitu firmy, ani kolik jí za tuto operaci zaplatila.

 

Zdroj: bbc.com