FBI zatkla šéfa společnosti, která údajně prodávala upravené telefony BlackBerry zločincům

FBI zatkla šéfa a zakladatele kanadské společnosti Phantom Secure Vincenta Ramose, která údajně pomáhala zločineckým organizacím včetně neblaze proslulého mexického drogového kartelu Sinaloa. Společnost měla zločincům prodávat speciálně upravené telefony značky BlackBerry (s vypnutým fotoaparátem, mikrofonem, GPS modulem, internetem apod.) a mimo jiné do nich instalovat program Pretty Good Privacy, šifrující telefonní konverzace.

Podle vyšetřovatelů obchod dobře věděl, komu takto upravená zařízení prodává. Agenti FBI totiž pronikli do jeho prostředí a jejich odposlechy zachytily kromě jiného i Ramose, který na nich říká, že telefony byly speciálně modifikovány pro použití k drogovým obchodům. V odposleších se šéf společnosti také zmiňoval o tom, že zeměmi, které pravděpodobně nebudou ochotné spolupracovat s policií, jsou např. Panama nebo Hongkong.

FBI odhaduje, že společnost prodala do světa kolem 20 tisíc upravených zařízení, přičemž polovina se nachází v Austrálii. Lze je také koupit v zemích Jižní a Střední Ameriky, např. v Mexiku nebo Venezuele, a k dostání jsou i na Kubě. Ramos a jeho lidé si měli takto přijít na desítky milionů dolarů.

Případ vrací do popředí otázku šifrované komunikace. Šifrování je na jedné straně nezbytné k zachování soukromí uživatelů, na druhou stranu je zneužívá podsvětí a kriminální gangy. Bezpečnostním složkám by usnadnila práci tzv. zadní vrátka v telefonech, díky nimž by bylo možné sledovat polohu nebo komunikaci podezřelých, nicméně to naráží na zákony na ochranu soukromí.

 

Zdroj: endgadget.com, motherboard.vice.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.