Foto: se svolením Dexcom

FDA schválila první volně prodejný kontinuální glukometr

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil první kontinuální monitor glukózy (CGM), který si uživatelé mohou koupit bez lékařského předpisu. Glukózový biosenzorový systém Stelo společnosti Dexcom zahrnuje senzor v náplasti, který si uživatelé nalepí na horní část paže podobně jako jiné CGM, k jejichž zakoupení je třeba lékařský předpis. Spáruje se s aplikací pro chytré telefony, která poté každých 15 minut zobrazí naměřené hodnoty.

Společnost navrhla přístroj speciálně pro dospělé od 18 let, kteří nepoužívají inzulin, například pro ty, kteří léčí svůj diabetes perorálními léky, a pro nediabetiky, kteří se vědomě snaží kontrolovat příjem cukru. Mohlo by jít o skvělý nástroj pro osoby s inzulinovou rezistencí, včetně osob s PCOS a dalšími metabolickými problémy, které zvyšují pravděpodobnost vzniku diabetu v budoucnu. Obecně by mohl uživatelům poskytnout přehled o tom, jak jídlo, které jedí, a pohyb, kterému se věnují, ovlivňují jejich zdraví.

Kontinuální měření hladiny glukózy (CGM) se stalo v loňském roce trendem a začali je v hojném počtu používat právě i nediabetici. Tím, že úřad FDA povolil společnost Stelo, se tyto monitory stávají dostupnějšími než dříve.

Stelo bude k dispozici od letošního léta. Každá náplast má vydržet 15 dní, než ji uživatelé budou muset vyměnit. Společnost Dexcom zatím nezveřejnila, na kolik zařízení i náplasti vyjdou.

Zdroj: engadget.com