Foto: Wikimedia Commons

Federální obchodní komise vyšetřuje akvizici Bungie společností Sony

V posledních měsících došlo v herním průmyslu k několika významným akvizicím. Nejprve Microsoft oznámil, že kupuje společnost Activision Blizzard, čímž přidal vydavatele her World of Warcraft a Call of Duty do svého stále se rozrůstajícího portfolia vývojářských týmů. O něco později pak bylo mediálním konglomerátem Embracer Group odkoupeno několik vývojářských studií společnosti Square Enix, a to včetně vývojáře Tomb Raider, studia Crystal Dynamics. Mezi těmito dvěma událostmi pak došlo k dohodě mezi společnostmi Sony a Bungie, přičemž druhá jmenovaná společnost měla být odkoupena za přibližně 3,6 miliardy dolarů.

K uzavření dohody však zatím nedošlo. Zdá se, že než se akvizice uskuteční, bude muset zdolat i jisté administrativní překážky, neboť americká Federální obchodní komise (FTC) transakci vyšetřuje. FTC již dříve vyšetřovala akvizici Activision Blizzard společností Microsoft kvůli zneužití důvěrných informací.

Vyšetřování FTC odráží agresivnější postoj komise vůči fúzím v oblasti velkých technologických firem. Je zde vidět snaha bojovat proti monopolům v herním průmyslu. Během oznamování začátku vyšetřování akvizice společnosti Microsoft předsedkyně FTC Lina Khanová uvedla, že konsolidace podniků by mohla způsobit „řadu škod,“ včetně nižších mezd, vyšších cen a omezení inovací.

Zatím však není jasné, zda je akvizice Bungie vyšetřována z podobných důvodů. Někteří se totiž domnívají, že akvizice společností Sony by inovace nakonec i mohla podpořit, protože vlastník platformy PlayStation by mohl vývojáři Destiny pomoci expandovat na další platformy a média.

Zdroj: www.gamerant.com