Federálové obvinili Rusy spojené s největší pirátskou knihovnou elektronických knih na světě

Americké orgány činné v trestním řízení se nezajímají jen o potírání pirátů videí. Federálové obvinili dva ruské občany, Antona Napolského a Valerii Ermakovou, za údajné provozování pirátského úložiště elektronických knih Z-Library. Stránky byly označovány za „největší knihovnu na světě” a obsahovaly více než 11 milionů titulů, z nichž mnohé byly nelegální verze knih zbavené ochrany autorských práv.

Dvojice byla na žádost USA zatčena 3. listopadu v argentinské Córdobě. Americká vláda zároveň vypnula a zabavila veřejnou stránku Z-Library. Napolsky a Ermakova čelí obvinění z porušování autorských práv, praní špinavých peněz a podvodů.

Jak vysvětluje TorrentFreak, není jasné, jak zásadní roli hráli Ermakova a Napolsky ve společnosti Z-Library. Ačkoli se obvinění týkají pouze činnosti od ledna 2018, zástupce vrchního ředitele FBI Michael Driscoll uvedl, že oba provozovali pirátské stránky „více než deset let”. Z-Library je stále přístupná na dark webu a odpovídá na e-maily.

Ke zkáze pirátské knihovny přispěla její přítomnost na sociálních sítích. Ars Technica uvádí, že Ochranný svaz autorů si stěžoval Úřadu obchodního zástupce Spojených států poté, co na TikToku začal být v kurzu hashtag #zlibrary s více než 19 miliony zobrazení. Studenti a další uživatelé propagovali Z-Library jako způsob, jak získat učebnice a další studijní materiály zdarma.

Stejně jako v případě mnoha jiných případů uzavření pirátských stránek se pravděpodobně nejedná o trvalou ránu. Ochranný svaz autorů při podání stížnosti poukázal na alternativy (jako je např. Libgen) a samotná Z-Library pokračuje v omezené podobě dál. Je to však významné vítězství protipirátského tábora, které naznačuje, že podobným právním krokům by mohly v budoucnu čelit i další pirátské digitální knihovny.

Zdroj engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.