Foto: se svolením Tribeca Enterprises

Filmový festival Tribeca uvede několik krátkých filmů natočených pomocí AI

Na filmovém festivalu Tribeca bude debutovat pět krátkých filmů natočených umělou inteligencí. Krátké filmy využívají model Sora společnosti OpenAI, který převádí textové vstupy do videoklipů. Je to poprvé, co se tento typ technologie dostane do centra pozornosti na zavedeném filmovém festivalu.

„Tribeca vychází ze základního přesvědčení, že vyprávění příběhů inspiruje ke změně. Lidé potřebují příběhy, aby se jim dařilo a aby dávaly smysl našemu nádhernému a rozbitému světu,“ uvedla spoluzakladatelka a generální ředitelka společnosti Tribeca Enterprises Jane Rosenthal.

Všichni nejmenovaní filmaři dostali přístup k modelu Sora, který zatím není k dispozici veřejnosti, ačkoli se musí řídit podmínkami dohod vyjednaných během nedávných stávek, které se týkají umělé inteligence. Provozní ředitel společnosti OpenAI Brad Lightcap říká, že zpětná vazba poskytnutá těmito filmaři bude použita k tomu, aby se Sora stal ještě lepším nástrojem pro všechny tvůrce.

Je velkou otázkou, jak filmy dopadnou, protože tato technologie ještě v únoru zvládla pouze 60 sekund videa na jeden textový příkaz. Nicméně pravdou je, že se za tu dobu pravděpodobně již zdokonalila. Filmaři možná také zvolili techniku spojení jednotlivých krátkých scén dohromady v celý film.

Krátké filmy se budou promítat 15. června a bezprostředně po premiéře se uskuteční beseda s jednotlivými tvůrci. Ta následuje po řadě dohod mezi OpenAI a různými mediálními společnostmi. Vox Media, The Atlantic, News Corp, Dotdash Meredith, a dokonce i Reddit uzavřely dohody s OpenAI, aby společnost mohla trénovat své modely na jejich obsahu. Meta a Google mezitím hledají podobná partnerství s hollywoodskými filmovými studii, aby mohly trénovat své modely.

Zdroj: engadget.com