Finále Robosoutěže představilo mladé talenty

Celkově bylo do soutěže přihlášeno 155 týmů z celé ČR. Pro veliký zájem bylo nutné udělat před finále několik předkol, ze kterých vzešlo 29 nejlepších týmů, které se utkaly devětadvacetičlenném finále.
Roboti z lega
Aby byla pravidla a podmínky pro všechny týmy stejné, měly všechny k dispozici stejnou lego stavebnici Lego Mindstorms. Ta poskytuje dostatek konstrukčních prvků, které vychází z klasických stavebnic Lego Technic, dále také obsahuje několik přesných servomotorů, několik tlakových a jedno optické čidlo, a především řídicí jednotku.

Soutěžící se museli utkat se dvěma rovinami úkolu. První z nich byla samotná podoba robota, respektive způsob, jakým bude pracovat. Našli se roboti, co měli katapult, kterým míčky házeli, jiní zase měli dlouhou rampu, po níž míčky kutáleli do příslušných boxů. Kreativitu vyžadoval i systém sbírání míčků, někteří roboti sbírali míčky po jednom a následně je odhazovali, jiní měli zásobníky, do kterých sbírali míčky v přesném pořadí a umisťovali je podle předem připraveného schématu, jiní roboti míčky také sbírali, ale jejich barvu určovali pomocí čidla. Konstrukcí bylo opravdu spousta a žádné dvě nebyly stejné.

Za body a za vítězstvím
Účastníci finále byli již ostřílení harcovníci v oboru lego-robotiky, kteří prošli několika předkoly. Ve finále však všichni začínali od nuly a někteří i s novými roboty. První kolo bylo pro všechny stejné, roboti absolvovali celkem dvě jízdy a body z nich se jim sčítaly. Do užšího finále postupovalo osm nejlepších robotů a dalších šestnáct si mohlo účast zajistit vítězstvím ve dvoukolových vyřazovacích duelech.
Velkým překvapením bylo, že OA tým z Kostelce nad Orlicí, který v předkole dokázal zajet jízdy s maximálním počtem 55 bodů, nedokázal ve finále na tyto úspěchy navázat a v rozřazovacím kole nezískal ani bod. Nutno ale dodat, že do finále vstupoval s novým robotem, jehož konstrukce se evidentně neosvědčila. Tento tým však udělal v předkolech velký dojem a s přehledem za své předchozí řešení získal vítězství v kategorii designu.
Užší finále pak probíhalo formou pavouka vyřazovacím způsobem na dvě kola. Během soubojů nebyl patrnější rozdíl mezi týmy studenty univerzit a středních škol, o čemž svědčí i výsledky celé soutěže. První sice byl tým reprezentující pořádající katedru, avšak druzí a třetí skončily středoškolské týmy.

„Vsadili jsme na zkušenosti z pěti předchozích ročníků, které jsme společně absolvovali ještě za pražské Gymnázium Nad Alejí,“ řekl Jan Lazarek z týmu Unstable Voltage. Robota zkonstruoval spolu s kolegou Jakubem Lukešem a Vojtěchem Tollarem v rámci cvičení v programu Kybernetika a robotika na FEL ČVUT.
Robotické přijímačky

Pro pořádání podobné akce je mimo jiné třeba také velké nadšení a entuziasmus. Soutěž zahrnuje i speciální seminář pro učitele středních a základních škol, kteří se naučí se stavebnicí pracovat a budou schopní své zkušenosti předat svým žákům. O celoroční hladký chod soutěže (během jara probíhá soutěž v kategorii základních škol) se stará Martin Hlinovský, který je hlavním organizátorem i komentátorem celé akce.

O Robosoutěž je mezi školami velký zájem, což potvrzuje každoročně se zvyšující počet týmů. Pro příští rok je navíc v plánu i zapojení zahraničních týmů, což by akci mohlo posunout zase o kus dál a její účastníci by mohli porovnat své možnosti se zahraniční konkurencí.




